Mycobacterium tuberculosis suşlarında rifampisin direncinin polymerase chain reaction-heteroduplex analizi ile belirlenmesi
Detection of rifampicin resistance in mycobacterium tuberculosis strains by polymerase chain reaction-heteroduplex analysis
  1. Tez No: 114662
  2. Yazar: HÜLYA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
MYCOBACTERIUM TUBERCULOSIS IZOLATLARINDA RİFAMPİSİN DİRENCİNİN POLYMERASE CHAIN REACTION- HETERODUPLEKS ANALİZİ İLE BELİRLENMESİ (Doktora Tezi) Hülya ŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Antitüberküloz ilaçlara karşı Mycobacterium tuberculosis' in geliştirdiği direnç halk sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir. Rifampisin tüberküloz tedavisinde majör ilaçlardan biridir. Son yıllarda rifampisin dirençli M. tuberculosis izolatlarında da artış görülmesi tedaviyi güçleştirmiştir. Klasik kültür yöntemi ile duyarlılık testlerinin sonuçlanması 4-8 haftayı bulmaktadır. Tüberkülozda etkili bir tedavi başlamak için hızlı antibiyotik duyarlılık testlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, Polymerase Chain Reaction (PCR) ve Heterodupleks analizi ile rifampisin direncinin 2 gün gibi kısa bir sürede saptamaktır. Araştırmada tüberküloz şüpheli hastalardan 160 adet M. tuberculosis izole edilmiştir. Klasik kültür yöntemi sonucuna göre 160 izolattan 127 'si (%79,4) rifampisine dirençli bulunmuştur. 33 izolatın (%20,6) ise11 rifampisine duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Heterodupleks analizi ile 160 izolattan 105 'i (%65,6) rifampisine dirençli olarak saptanırken 55 (%34,4) izolat ise rifampisine duyarlı bulunmuştur. Klasik kültür yöntemi ile tespit edilen rifampisin dirençli 127 izolattan Heterodupleks analizi ile uyum 101 izolatta varken 26 izolatın uyumsuz, yani rifampisine duyarlı olduğu saptanmıştır. Heterodupleks analizi ile rifampisin direnci saptanamayan 26 izolatta çoğaltılan bölge dışında bir bölgede mutasyon olabileceği düşünülmüştür. Sonuçta, heterodupleks analizi rifampisin direncinin saptanmasında hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Bilim kodu Anahtar kelimeler 4010104 M. tuberculosis, rifampisin direnci, PCR- Heterodupleks analizi. Sayfa adedi Tez yöneticisi :80 : Doç. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
in DETERMINATION OF RIFAMPICIN RESISTANCE IN MYCOBACTERIUM TUBERCULOSIS STRAINS BY POLYMERASE CHAIN REACTION-HETERODUPLEX ANALYSIS (Ph. D. Thesis) Hülya ŞİMŞEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT Resistance of Mycobacterium tuberculosis to antituberculous drugs has grossly threatened public-health. Rifampicin is one of the major drugs for the treatment of tuberculosis. Recently, because of high-level resistance to rifampicin in M. tuberculosis, treatment is getting impossible. Results of susceptibility tests by classic culture method continue in about 4-8 weeks. Rapid antibiotic susceptibility tests need in order to start an effective therapy in tuberculosis. The aim of this study is to detect in a short time as 2 days rifampicin resistance by Polymerase Chain Reaction (PCR) and Heteroduplex analysis. In our research, 160 M. tuberculosis strains wereIV isolated from patients suspected from tuberculosis. According to results of classic culture method 127 (79.4%) of 160 isolates were rifampicin- resistant. Thirty three isolates (20.6%) were found susceptible to rifampicin. Of 160 M. tuberculosis strains, 105 (65.6%) isolates were resistant to rifampicin by Heteroduplex analysis, whereas 55 (34.4%) isolates were susceptible to rifampicin. 101 of rifampicin-resistant 127 isolates detected by classic culture method had concordance with Heteroduplex analysis, remaining 26 isolates did not have such maching. It is thought that there might be a mutation out of fragment amplified in 26 isolates that were not detected resistance to rifampicin by Heteroduplex analysis. In conclusion, Heteroduplex analysis is a rapid and reliable method to detect rifampicin resistance. Science Code : 4010104 Key words : M. tuberculosis, rifampicin resistance, PCR- Heteroduplex analysis. Page number : 80 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güven URAZ