Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı Ana Bilim Dalında uygulanmakta olan piyano eğitiminde deşifrenin yeri ve önemi
Place and importance of sightreading in piano education applied in Gazi University, Gazi Faculty of Education Department of Fine Arts Education Music Teacher Education Program Main Science Branch
  1. Tez No: 114668
  2. Yazar: MEHMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI ANABİLİM DALINDA UYGULANMAKTA OLAN PİYANO EĞİTİMİNDE DEŞİFRENİN YERİ VE ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet COŞKUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı Anabilim Dalında uygulanmakta olan piyano eğitiminde deşifre konusuna verilen yeri ve önemi belirlemek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın öneminin, bu alanda yapılmış ilk araştırmalardan biri olmasından ve ileride yapılabilecek program geliştirme ve hazırlama çalışmalarına katkı sağlayacak bir kaynak olabilmesinden ileri geldiği düşünülmektedir. Araştırmada, genel müzik eğitimi, piyano eğitimi ve deşifre öğretimi ile ilgili elde edilebilen kaynaklar belgesel tarama yoluyla incelenmiş ve müziği eksiksiz bir biçimde öğrenebilmenin, gerçek anlamda yaşama geçirebilmenin ve ondan bir ömür boyu doyum kaynağı olarak yararlanabilmenin güçlü bir deşifre becerisiyle olanaklı hale gelebileceği anlaşılmıştır. Bununla birlikte, kurumda görev alan piyano öğretim elemanlarının deşifre konusuna yönelik görüş, yaklaşım ve bakış açılarının saptanması, araştırmada belirtilen amaçların gerçekleşmesi için gerekli görülmüş ve bu nedenle anket yöntemine başvurulmuştur. Anket sonucunda, uygulanan programda deşifrenin tamamen gözardı edilen, üzerinde hiç durulmayan bir konu olmadığı anlaşılmış, buna karşın eğitim süreci içerisinde planlı olarak yürütülmeyen ve sürekli olarak takip edilmeyen bir boyut olarak yeraldığı gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001019 Piyano, Deşifre, Eğitim 61 Doç. Gül Çimen
Özet (Çeviri)
PLACE AND IMPORTANCE OF SIGHTREADING IN PIANO EDUCATION APPLIED IN GAZİ UNİVERSİTY, GAZİ FACULTY OF EDUCATION, DEPARTMENT OF FINE ARTS EDUCATION, MUSIC TEACHER EDUCATION PROGRAM MAIN SCIENCE BRANCH (M.Sc. Thesis) Mehmet COŞKUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT This research is performed to determine and evaluate the given place and importance on sightreading in piano education applied in Gazi University, Gazi Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Music Teacher Education Program Main Science Branch. It is thought that importance of research comes from its being one of the first researches performed on this area and being a reference which can assist to the future performable program development and preparation studies. In the research, references obtainable related with general music education, piano education and sightreading training, are investigated with documental searching method, and understood that learning music completely, to realize it actually and benefiting from it as a resource for satisfaction for a full life, can only exist with a strong sightreading skill. Besides, determination of views, approaches and point of views of piano education staff working in the organization on sightreading, is required for realization of aims referred in the research, and therefore, inquiry method is applied. As a result of inquiry, it is understood that sightreading is not a matter that is fully omitted and not fully considered in the applied program, but observed as it has taken place as adimension which is not continuously followed and not performed under a plan during the education period. Science code Key Words Page number Adviser 5001019 Piano, Sightreading, Education 61 Assoc. Prof. Gül Çİmen