Tanrı dağlarının papilionoidea ve hesperioidea (lepidoptera) faunası ve zoocoğrafyası üzerine araştırmalar
Studies of the fauna and zoogeography of papilionoidea and hesperioidea (lepidoptera) of the Celestial mountain range
- Tez No: 114680
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
TANRI DAĞLARININ PAPILIONOIDEA VE HESPERIOIDEA (LEPIDOPTERA) FAUNASI VE ZOOCOĞRAFYASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR (Doktora Tezi) Muhabbet Kemal GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada Tanrı Dağları'nın kelebek faunası, taksonomisi, ekolojik ve zoocoğrafîk özellikleri araştırılmıştır. Bu maksatla Papilionoidea ve Hesperioidea üst familyalarında tarafımızdan toplanan 154 türle birlikte literatür verilerine dayanarak toplam 291 tür ve 446 alttür incelenmiştir. Bütün cins ve tür grubu taksonların taksonomik durumları ve isimleri Uluslararası Zoolojik İsimlendirme Koduna (ICZN) göre kontrol edilmiş ve güncelleştirilmiştir. Belirlenen taksonomik problemlere çözümler teklif edilmiştir. Lycaenidae familyasında, Margelycaena (nom. nov.) ve Athamanîhia Zhdanko,1983 (syn. nov.) önerilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında türlere ait elde edilen ekolojik bilgilerle toplanan 5328 örnek değerlendirilmiştir. Belirlenen yeni faunistik ve ekolojik bulgular açıklanmıştır. Çeşitli dağlardaki fauna bölge elementleri zoocoğrafîk açıdan değerlendirilmiştir. Tanrı Dağları kelebek faunasını meydana getiren elementlerin toplam 42 fauna bölgesine ait olduğu belirlenmiştir. Zoocoğrafîk bulguların sonuçlan tartışılarak öneriler teklif edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.04.04 Fauna, ekoloji, taksonomi, zoocoğrafya, Tanrı Dağları xi + 317 Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak
Özet (Çeviri)
u STUDIES ON THE FAUNA AND ZOOGEOGRAPHY OF PAPILIONOIDEA AND HESPERIOIDEA (LEPIDOPTERA) OF THE CELESTIAL MOUNTAIN RANGE (Ph. D. Thesis) Muhabbet Kemal GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, the fauna, taxonomy, ecological and zoogeographical features of the butterflies occuring in the Celestial Mountain Range are investigated. For this purpose, totally 291 species and 446 subspecies belonging to the superfamilies Papilionoidea and Hesperioidea, including 154 species recorded by the author are studied. All the genus and species group names are controlled and updated in accordance with the Rules of the Code on the Zoological Nomenclature (ICZN). Proposals for the determined taxonomical problems are given. In Lycaenidae, Margelycaena (nom. nov.) and Athamanthia Zhdanko,1983 (syn.nov.) are proposed. Ecological information on some species obtained and 5328 specimens collected during the field works are evaluated. Faunal and ecological data determined here to be new are explained. Elements of the faunal regions composing some faunas of the mountains in the Celestial Mountain Range are evaluated zoogeographically. It was determined that the elements composing the whole fauna of the Celestial Mountains belong to totally 42 faunal regions. Zoogeographical results obtained are discussed and proposals are given. Science code : 404.04.04 Key Words : Fauna, ecology, taxonomy, zoogeography, Celestial Mountains Page number : xi + 3 17 Adviser : Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak