Ortogonal düzenler üzerine bir araştırma
The research on orthogonal arrays
- Tez No: 114690
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ORTOGONAL DÜZENLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Aslıhan ALHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Ortogonal düzenler, deney düzenlemelerinden oluşan istatistiksel bir tekniktir. Bu çalışmada, ortogonal düzenlerin kuruluş problemi üzerinde duruldu. Bu probleme cebirsel ve geometrik özellikler ile yaklaşıldı. Bu nedenle tüm kaynak taramaları tamamlandı ve konunun anlaşılabilmesi amacıyla örnekler verildi. Ayrıca, bazı önemli deneme düzenleri verildi. Bu düzenlerin kuruluşunda ortogonal düzenlerin özellikleri kullanıldı. Mevcut ortogonal düzenlerden diğer deneme düzenlerine geçiş yolları araştırıldı. Bunun sonucunda, ortogonal düzenlerin tüm deneme düzenlerine genişletilebileceği gösterildi. Bilim Kodu : 406.01.01 Anahtar Kelimeler : Ortogonal Düzenler, Projektif Geometri, Ana Etki Planlan, Hadamard Matrisleri, Dengeli Tamamlanmamış Blok Tasarımı, Kısmen Dengeli Düzenler, Ortogonal Latin Kare Setleri. Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hülya BAYRAK
Özet (Çeviri)
11 THE RESEARCH ON ORTHOGONAL ARRAYS (M. Sc. Thesis) Ashhan ALHAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT Orthogonal arrays are statistical method which the terminology comes from experimental design. In this study, it has been considered on problems of construction of orthogonal arrays. Further, it is analyzed by algebraically and geometrical properties. Hence, all references are researched and examples are given for understandable this of subject. Moreover, some important experimental designs are given. It used properties of orthogonal arrays for these arrays of construction. Finally, it is researched other experimental designs transition from existence of orthogonal arrays. Therefore, orthogonal arrays could have expanded to others experimental designs. Science code : 406.0 1.0 1 Key Words : Orthogonal Arrays, Projective Geometry, Main-Effect Plans, Hadamard Martices, Balanced Incomplete Block Design, Partially Balanced Arrays, Sets of Orthogonal Latin Squares. Page Number : 90 Adviser : Assoc. Prof. Hülya BAYRAK