Tipula decolor mannheims, 1963 ve tipula dedecor loew, 1873 yumurta kabuğunun ince yapısı (diptera: tipulidae)
Ultrastructure of egg-shell of tipula decolor mannheims, 1963 and tipula dedecor loew, 1873 (diptera: tipulidae)
- Tez No: 114700
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
TIPULA DECOLOR MANNHEIMS, 1963 VE TIPULA DEDECOR LOEW, 1873 YUMURTA KABUĞUNUN İNCE YAPISI (DIPTERA: TIPULIDAE) (Yüksek Lisans Tezi) Nilüfer KUYUCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu çalışmada Tipulidae familyasından Tipula decolor Mannheims, 1963 ve T.dedecor Loew, 1873 yumurta kabuğunun ince yapısı hem ışık hem de taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. T. decolor yumurtası koyu renkte ve silindirik olup, koryon yüzeyi benzer büyüklükte koryonik çıkıntılarla kaplıdır. Yumurtanın bir ucunda tek bir mikropil açıklığı bulunmaktadır. T.dedecor yumurtası da koyu renkte ve silindiriktir. Yumurta koryonu kısa ve uçları sivri dikenimsi çıkıntılarla kaplıdır. Mikropil yumurtanın bir ucunda olup, birden fazla mikropil açıldığı vardır. Işık mikroskobu kesitlerinde her iki türün ekzokoryon ve endokoryon tabakaları kolaylıkla görülmektedir. Bilim Kodu : 405.01.06 Anahtar Kelimeler : Diptera, Tipulidae, Tipula decolor, Tipula dedecory Yumurta kabuğu, İnce yapı, Elektron mikroskobu, SEM. Sayfa Adedi : 3 1 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE
Özet (Çeviri)
ULTRASTRUCTURE OF EGG-SHELL OF TIPULA DECOLOR MANNHEIMS, 1963 AND TIPULA DEDECOR LOEW, 1873 (DIPTERA: TIPULIDAE) (M.Sc. Thesis) NUüfer KUYUCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this study, ultrastructures of egg-shell of Tipula decolor Mannheims, 1963 and T.dedecor Loew, 1873 were studied both with light and scanning electron microscope (SEM). Egg of T. decolor is silindirical and black in color. Surface of chorion is covered with similar size chorionic protrudes. There is a single micropylar opening at the end of egg. Egg of T.dedecor is also silindirical and black in color. Surface of chorion is covered with low protrudes with sharp tips. In T.dedecor, there are lots of micropylar openings at the end of egg. In cross sections, endochorion and exochorion are easily distinguished by light microscope. Science code : 405.01.06 Key words : Diptera, Tipulidae, Tipula decolor, Tipula dedecor, Egg-shell, Ultrastructure,Electron microscope, SEM. Page number : 3 1 Adviser : Prof. Dr. Zekiye SULUDERE