Bazı Tipulidae (Diptera) türlerinin yumurtalarının dış morfolojik yapısı
The External morphology structure of the eggs of some Tipulidae (Diptera) species
- Tez No: 134080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
BAZI TIPULIDAE (DIPTERA) TÜRLERİNİN YUMURTALARININ DIŞ MORFOLOJİK YAPISI (Yüksek Lisans Tezi) Kerim KORKMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, Tipulidae familyasından Tipula (Lunatipula) neutra Theischinger, 1982, Nephrotoma appendiculata appendiculata (Pierre, 1919), Tipula (Yamatotipula) caesia Schummel, 1833, Tipula (Acutipula) latifurca Vermoolen, 1983 türlerinin yumurtalarının dış morfolojisi hem ışık hem de taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. İncelenen türlerin yumurtaları genellikle koyu renkte ve silindiriktir. T. latifurca ve T. caesia türlerinde terminal filament, T. neutra ve N. appendiculata appendiculata türlerinde ise mikropil bölgesi bulunmaktadır. T. neutra'da koryon yüzeyi ipliksi, N. appendiculata appendiculata 'da kısa, sık ve dikenimsi, T. caesia ve T. latifurca'da ise düzdür. Bilim Kodu : 405.01.06 Anahtar Kelimeler : Diptera, Tipulidae, Tipula neutra, Nephrotoma appendiculata appendiculata, Tipula caesia, Tipula latifurca, Yumurta kabuğu, Koryon morfolojisi, Mikropil, Terminal filament, Elektron mikroskobu, SEM Sayfa Adedi : 35 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Selami CANDAN
Özet (Çeviri)
11 THE EXTERNAL MORPHOLOGY STRUCTURE OF THE EGGS OF SOME TIPULIDAE (DIPTERA) SPECIES (M. Sc. Thesis) Kerim KORKMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 2003 ABSTRACT In this study, the external morphology of the eggs of some Tipulidae species, which are Tipula (Lunatipula) neutra Theischinger, 1982, Nephrotoma appendiculata appendiculata (Pierre, 1919), Tipula (Yamatotipula) caesia Schummel, 1833 Tipula (Acutipula) latifurca Vermoolen, 1983 were studied by both light and scanning electron microscope. Eggs of the examined species are generally dark color and spindle shaped. There is terminal filament in T. latifurca and T. caesia species. However, the eggs of T. neutra and N. appendiculata appendiculata have a micropyle region. Chorion surface of T. neutra is fibrous and chorion surface in N. appendiculata appendiculata is short, thick and spins, and in T. caesia and T. latifurca. is smooth. Science Code : 405.01.06 Key Words : Diptera, Tipulidae, Tipula neutra, Nephrotoma appendiculata appendiculata, Tipula caesia, Tipula latifurca, Egg-shell, Chorion morphology, Micropyle, Terminal flament, Electron microscope, SEM. Page Number : 35 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Selami CANDAN