QS 9000 kalite sistem şartlarının verimlilik üzerindeki etkisinin araştırılması
The Research on the effects of the QS 9000 quality system requirements on the productivity
  1. Tez No: 114720
  2. Yazar: AHMET AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
QS 9000 KALİTE SİSTEM ŞARTLARININ VERİMLİLİK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet AKDAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, QS 9000 Kalite Sistem Şartlan ile verimlilik ilişkisi araştırılmıştır. QS 9000 Kalite Sistem Sarfları; otomotiv sektöründe üç büyükler olarak bilinen Ford, Chrysler ve General Motors'un otomotiv sektörü için geliştirdikleri bir kalite standard olup gerek dünya gerekse de ülkemiz açısından oldukça yemdir. Bu standartın verimlilik üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla, ülkemizdeki QS 9000 belgeli firmaların büyük çoğunluğu seçilip bu firmalarda verimlilik göstergesi sayılabilecek hususları içeren bir anket uygulaması yapılmış, sonuçları değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.04 Anahtar kelimeler : QS 9000 Kalite Sistem Şarüan, Verimlilik Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
u THE RESEARCH ON THE EFFECTS OF THE QS 9000 QUALITY SYSTEM REQUIREMENTS ON THE PRODUCTIVITY (M.Sc Thesis) Ahmet AKDA? GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this thesis, we have searched the relationship between QS 9000 Quality System Requirements and productivity. QS 9000 Quality System Requirements is a new standard both in our country and world. This standard is developed by Ford, Chrysler and General Motors; the leading sectors in automotive sectors. In accordance with this aim, we chose a great majority of the firms having QS 9000 certificate in our country. We have applied them questionnaire. The results of this questionnaire have been evaluated. Science code : 605.02.04 Key Words : QS 9000 Quality System Requirements, Productivity Page number : 110 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa KURT