Esnek üretim sistemleri için unsur tabanlı otomatik bağlama kalıbı tasarımı ve robotla montajı
Feature based automated fixturing and assembly with robot for flexible manufacturing systems
- Tez No: 114721
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
ESNEK ÜRETİM SİSTEMLERİ İÇİN UNSUR TABANLI OTOMATİK BAĞLAMA KALIBI TASARIMI ve ROBOTLA MONTAJI (Doktora Tezi) Yunus KAYIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Bu çalışmada, prizmatik parçalara yönelik otomatik bağlama kalıbı tasarımı yapan bir sistem geliştirilmiştir. Kullanılan prizmatik parçalar bir BDT ortamında 3B'lu olarak tasarlanmış ve katı modellenmiştir. Bağlama kalıbı tasarım işlemleri için modellerin B-rep yapısına yönelik IGES çıktıları alınmaktadır. Model bilgilerinin çıkarılmasında, IGES model bilgileri özel bir formata dönüştürülerek elde edilen yeni bilgiler yorumlanmaktadır. Unsurların belirlenmesinde bu bilgiler temel unsur tipleri için oluşturulan kurallar ile yorumlanmaktadır. Belirlenen ve adlandırılan unsurların boyutları, kesici işleme yönü, vb. imalata yönelik bilgileri çıkarılmaktadır. BDT modeli için belirlenen ham parça boyutlarına göre yüzeylerden kaldırılacak talaş miktarları hesaplanarak modelin yüzey bilgileri çıkarılmaktadır. Ham parça modeli yüzeyleri ve unsurlarının işlenecek olanları için operasyon tiplerine göre kesici ve kesme parametreleri seçilmekte ve herbir operasyon tipi için kesme kuvvetleri hesaplanmaktadır. İş parçasının kaç bağlamada işleneceği belirlenerek her bir bağlama için parçanın konumlama, bağlama ve destek yüzeyleri tespit edilmektedir. İş parçasının kesici takıma göre konumlanmasında işleme yönü ile kesme kuvvetlerinin etki yönü dikkate alınmaktadır. Standart kalıp elemanlarının seçilmesinde parçanın belirlenen destek, konumlama ve bağlama yüzey bilgileri kullanılmıştır. Son olarak da,bağlama elemanlarının elle montajı için gerekli bilgiler ve robotla montajı için robot programı oluşturulmuştur. Geliştirilen bu sistem C++ görsel programlama dili ile tasarlanmış ve sistemin kullandığı bütün veri tabanları da dBase IV ile oluşturulmuştur. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler :Bağlama kalıbı tasarımı, montaj, unsur tanıma, unsur. Sayfa Adedi :341 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut GÜ LESİN
Özet (Çeviri)
Ill FEATURE BASED AUTOMATED FIXTURING AND ASSEMBLY WITH A ROBOT FOR FLEXIBLE MANUFACTURING SYSTEMS (PhD Thesis) Yunus KAYm GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY November 2001 ABSTRACT In this work, a system, which can do automatic fixture design for prismatic parts has been developed. Prismatic parts used within the system were modelled as 3D solid models in a CAD program. The IGES outputs of part models in B- rep format are obtained for fixturing operations. Having transformed IGES model information into a special format, the data obtained are evaluated for extracting part model information. In determining features this information is evaluated by the rules prepared for feature types. Manufacturing information about the features determined and named such as feature size, machining direction, etc is extracted. The surface information of the model is obtained by calculating machining allowance of faces according to stock size determined for the finished CAD model. Cutting tools and machining parameters are selected regarding operation types for the faces of the blank model and features to be machined. Cutting forces are calculated for each operation. Location, clamping and supporting faces of the part are determined for each setup by deciding how many setups will be used for machining the part Machining direction and the direction of cutting forces are taken into account to locate the part according toIV the cutter. Supporting, location and clamping faces information of the part are used for selecting standard fixturing elements. Finally, necessary information for manual assembly of fixturing elements and robot programs for robot assembly are provided. The system was developed in C++ language and the databases were structured by dBase IV. Science Code Key Words Page number Adviser 626.12.01 Fixture design, assembly, feature recognition, feature. 341 Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN