Karayolu menfezlerinin hidrolik yönden irdelenmesi
The Hydraulic verification of highway culverts
- Tez No: 114722
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBEK, PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
KARAYOLU MENFEZLERİNİN HİDROLİK YÖNDEN İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu araştırmada, karayolundaki sanat yapılarından en önemlilerinden birisi olan menfezlerin hidroliği irdelenmiştir. Uygulamalarda menfez hidroliğine gereken hassasiyetin gösterilmediği zamanla menfezlerde oluşan problemlerden açıkça görülmektedir. Menfez projelendirilmesinde pik debi dışında zaman içinde oluşabilecek olası debiler dikkate alınarak hesaplar yapılmalıdır. Menfez için geliştirilmiş HY8 bilgisayar programı iyi sonuçlar vermekte, gerek zaman ve gerekse menfez projelendirilmesinde alternatifler yaratma açısından uygun olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, menfez hesaplarına klasik yaklaşım için bir öneri getirilmiştir. Bilim Kodu : 624.02.02 Anahtar Kelimeler : Menfez akım tipleri, suyüzü profili, HY8 Bilgisayar programı Sayfa Adedi : 129 Yöneticisi : Prof.Dr.Tülay ÖZBEK ve Prof.Dr. İbrahim GÜRER,
Özet (Çeviri)
THE HYDRAULIC VERIFICATION OF HIGHWAY CULVERTS (M.S.Thesis) A1İÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this research, the hydraulics of the culvert, which is one of the most important highway cross drainage structures has been studied from hydraulics point of view. Due to the problems mat arise in the course of time, it is being clearly observed that the necessary sensitivity to the hydraulics of culverts has not been taken into account in the design and application. The possible flow rates besides the peak flow should be taken into consideration in the hydraulic calculations at the design stage of culverts. The available software developed for the design of highway culverts; HY8 gives satisfactory designs, saves considerable time, provides different alternatives and gives the possibility to compare the design performed with the classical approach. Science Code : 624.02.02 Key Words : Culverts flow types, water surface profile, HY8 Culvert design software Page Number : 129 Adviser : Prof.Dr.Tülay ÖZBEK and Prof.Dr. İbrahim GÜRER