Bazı Asilidae (Diptera) türlerinin erkek genital morfolojisi
Male genital morphology some of Asilidae species (Diptera)
  1. Tez No: 114723
  2. Yazar: NAZMİYE NALAN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
BAZI ASİLIDAE (DIPTERA) TÜRLERİNİN ERKEK GENİTAL MORFOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nazmiye Nalan SARAÇOĞLU (YAMAN) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışma Asilidae familyasından Dasypogoninae ve Asilinae alt familyasına ait 16 türün erkek genital morfolojisine dayanmaktadır. Bu çalışmada Dasypogoninae alt familyasının Stenopogon cinsine ait 9 tür ile Asilinae alt familyasının Dysmachus cinsine ait 7 türünün erkek genitali morfolojileri verilmiştir. Çalışılan erkek genitallerinin total olarak dorsal, ventral ve lateral görünüşü ile epandrium, gonokoksit ve dististilus, hipandrium, proktiger ve aedeagus kısımları çizilmiştir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Asilidae, Dasypogoninae, Asilinae, Stenopogon, Dysmachus, genital, dorsal, ventral, lateral, epandrium, gonokoksit, dististilus, hipandrium, proktiger, aedeagus. Sayfa Adedi :119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin AKTAŞ
Özet (Çeviri)
MALE GENITAL MORPHOLOGY SOME OF ASILIDAE SPECIES (DIPTERA) (M. Sc. Thesis) Nazmiye Nalan SARAÇO?LU (YAMAN) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 2001 ABSTRACT This study depends on 16 species of male genitals morphology which belong to Dasypogoninae and Asilinae that are subfamily of Asilindae. In this study, 9 species of male genitals morphology which are belong to Stenopogon genius from subfamily of Dasypogoninae, with 7 species of male genitals morphology which are belong to Dysmachus genius from subfamily of Asilinae, are examinated. Total dorsal, ventral and lateral apperances of examinated male genitals and sections of epandrium, gonocoxit, dististylus, hypandrium, proctiger and aedeagus are drawn. Science Code : 401.04.04 Key Words : Asilidae, Dasypogoninae, Asilinae, Stenopogon, Dysmachus, genital, dorsal, ventral, lateral, epandrium, gonocoxit, dististylus, hypandrium, proctiger, aedeagus. Page Number : 119 Adviser : Prof. Dr. Metin AKTAŞ