İkinci derece en yakın komşu etkileşmeli ising modelde evrensel olmayan davranışın cellular automatan ile incelenmesi
The Study of ununiversal behavior of the ising model with nearst and next-nearest-neighbor interactions on the cellular automatan
- Tez No: 114727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
İKİNCİ DERECE EN YAKIN KOMŞU ETKİLEŞMELİ ISING MODELDE EVRENSEL OLMAYAN DAVRANIŞIN CELLULAR AUTOMATAN İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nurhan SAKİNCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Etkileşme oranı R=1 için en yakın ve ikinci derece en yakın komşu etkileşmeli iki boyutlu Ising model kritik sıcaklık civarında sonlu büyüklükte örgülerin bir seti için bir celluler automatan Ising model ile incelenmiştir, süperantiferromanyetik etkileşme bölgesinde R=1 için a,P, y ve v statik kritik üslerin değerleri sonlu örgü ölçekleme teorisi yardımıyla belirlenmiştir, öz ısı, düzen parametresi, manyetik alınganlık ve korelasyon uzunluğu kritik üsler R=1 için «=0,00765, (3=0,1, y=1,4875, Y=1,615 ve v=0,85 olarak elde edilmiştir. Bu değerler iki boyutlu Ising model için evrensel değerler olan
Özet (Çeviri)
11 THE STUDY OF UNUNİVERSAL BEHAVIOR OF THE ISING MODEL WITH NEARST AND NEXT-NEAREST-NEIGHBOR INTERACTIONS ON THE CELLULAR AUTOMATAN (M.Sc. Thesis) Nurhan SAKİNCÎ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT The two dimensional Ising model with nearest-neighbor and next- nearest-neighbor interactions for the interaction ratio R=1 is simulated on the cellular automaton Ising model for a set of finite size lattices near the critical temperatures. The values of the stade critical exponents a, B, y and v for R=1 in the superantiferromagnetic interaction region are computed within the framework of the finite size scaling theory. The critical exponents of the specific heat, order parameter, magnetic susceptibility and correlation length for R=1 are estimated