Adyabatik yaklaşımlar
Adiabatic approximation
  1. Tez No: 114761
  2. Yazar: MİNE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ADYABATİK YAKLAŞIMLAR (Yüksek Lisans Tezi) Mine SÖNMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada üç değişik sistem için Berry fazı ve geometrik faz çalışıldı. Bunlardan ilki A. Mostafazadeh' in bir çalışmasında incelenen adyabatik çevrimsel sistemlere örnek olarak iki durumlu bir Hamilton sistemi göz önüne alınmıştır. İkinci olarak beslemeli osilatör için D. Y. Song' un araştırmaları temel alınarak Berry fazı çalışıldı. Üçüncü olarak manyetik alandaki yüklü parçacık problemi incelendi. Bilim Kodu :404.06.01 Anahtar Kelimeler :Adyabatik yaklaşım, Berry fazı, geometrik faz, Sayfa Adedi :39 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mehmet Şimşek
Özet (Çeviri)
THE ADIABATIC APPROXIMATION (M. Sc. Thesis) Mine SÖNMEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this study Berry Phase and geometric phase are studied for three different system. First one of them is Hamilton system which has two condition is taken into consideration as an example of adiabatic periodic systems which was examined by a study of Mostafazadeh. Secondly, Berry phase is examined for driven oscillator while it was based on the study of D.Y.Song. Thirdly, charged particle problem in the magnetic field is examined. Science code :404.06.01 Key Words :Adiabatic approximation, Berry's phase, geometric phase Number of Pages :39 Advisor :Prof. Dr. Mehmet Şimşek