Su bazlı verniklerde sertlik, parlaklık ve yüzeye yapışma mukavemetinin tespiti
Effects of the resistance to adhesion, glossy and hardness at the waterborne varnishes
- Tez No: 114763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
SU BAZLI VERNİKLERDE SERTLİK,PARLAKLIK VE YÜZEYE YAPIŞMA MUKAVEMETİMİN TESP (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YAKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER! ENSTİTÜSÜ EKİM 2001 ÖZET Ağaç malzeme higroskopik, anizotrop ve gözenekli bir yapıda olup, fiziksel, mekaniksel ve estetik özellikleri ile gerek iç, gerekse harici kısımlarda kullanılan önemli bir yapı elemanıdır. Ağaç malzemenin harici etkenlere karşı dayanımını arttırmak için korunması gerekir. Ağaç yüzeyinde koruyucu katman oluşturma, önemli koruma yöntemlerinden biridir. Araştırmada, sarıçam (Pinus Sylvestris L.), kayın (Fagus Orientalis L), meşe (Quercus Petreae L.), ağacından elde edilen deneme panelleri üzerine su bazlı vernikler elle fırça, rulo ve püskürtme tabancası ile uygulanarak, sertlik, parlaklık ve yüzeye yapışma mukavemeti incelenmiştir. Yapılan incelemelerde ASTM-D 358,ASTM-D 3023, ASTM- D 3924, ASTM-D 4366, TS 4318, ASTM-D3359 esaslarına uyulmuştur. Su bazlı verniklerin sertlik, parlaklık ve yüzeye yapışma mukavemeti solvent bazlı (VOC) verniklerinden az bulunmuş, uygulama farklılaşmasının verniğin fiziksel özelliklerinde etkisi olmamıştır. Sertlik ölçümlerinde en yüksek değer kayın ağacında akrilik emülsiyon (A1) verniğinde elde edilmiştir. Liflere parelel yöndeki parlaklık ölçümlerinde çamda,liflere dik yöndeki ölçümlerde de meşe' de en yüksek değerler tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Verniklerin performans testleri Parlaklık, Sertlik, Adezyon (Yüzeye Yapışma) Sayfa Adedi : 56 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Abdullah SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF THE RESISTANCE TO ADHESION, GLOSSY AND HARDNESS AT THE WATERBORNE VARNISHES (Sc. Thesis) Mustafa YAKIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 2001 ABSTRACT Wood is a hygroscopic, anizotrop and porous material and with its some physical, mechanical and aesthetic features wooden material is superior in interior and exterior. Wooden material should be preservative for improving it's durability against outdoor effects. To establish a protective layer on the wooden surface is one of the most important method of protection. In this research the effects on the hardness, glossy and strength of adhesion of woterbome coating applied on the pine (Pinus slyvestris L.), beech (Fagus Orientalis L.) and oak (Quercus Petreae L.) wood panels by increasing their layer thickness have been examined. Examination was conducted according to ASTÜ-D 358, ASTIW-D 3023, ASTM-D 3924, ASTM-D 4366, TS 4318, ASTM-D 3359 The hardness, glossy and the adhesion strenght of the woterbome varnishes has been found less effective than conventional (VOC) varnishes and there has been no effect of the variety of aplication on physcial features of the varnishes. The highest hardness value was obtained on beech of acrylic emulsion (A1) varnish layer. The hıghest parallel wood grain of gloss value. Was obtained on the pine and the highest across wood grain of gloss valuewas determined on the oak. Science Code : 5001013 Key Words : Performance tests for varnishes (Organic coating) Glossy, Hardness, Adhesion Page Number : 56 Adviser : Doç. Dr. Abdullah SÖNMEZ