Dekonstruktivist mimarlığın simülasyon söylemi
Explanations on the simulation of deconstructivist architecture
  1. Tez No: 114777
  2. Yazar: KEREM ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ LÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
DEKONSTRUKTİVİST MİMARLIĞIN SİMÜLASYON SÖYLEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Kerem ÖNDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2001 ÖZET Rönesans'tan başlayan ve günümüze kadar gelen süreçte mimarlıkta, mimar çeşitli anlatımlarla kendisini ortaya koymuştu. Bu ortaya koyuş yol açan, kendisine düzlem oluşturan bir durumu ifade etmiştir. Mimarlıkta Vıtruvius 'tan bu yana ortaya konulan mimari tasarım kavramı ise kendisini binanın varolmasına iten ve bundan dolayı binanın oluşması ile kendini kanıtlayan bir süreci ifade etmiştir. Mimar kendi tasarlama eylemi içerisinde bir takım öğretiler eşliğinde binayı oluştururdu. Bu oluşum sırasında tasarım eyleminin kendini var etmesi ; çevresel koşulların bıraktığı izler; bir takım ön kabuller ve öğretilere borçlu idi. Modernizm'in varolması ile birlikte; toplumsal hayatın yaşayış şeklinin değişmesiyle birlikte mimarlıktaki tasarlama süreci farklı bir şekilde yön almaya bir bakıma boyut değiştirmeye başladı. Modernizm ile birlikte ortaya çıkan, günümüze gelen bir süreçte, toplumsal hayat kendini ; üretim-tüketim ilişkisi ile var etmeye başlamıştır.Bu varoluşla tasarım eylemi kendini bu ortamın hızı ile var etmeye ve bu hızlı süreci sorgulayan mimari akımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ortaya çıkan mimari akımların ortak amacı tasarımeyleminin neye dayandığını ve daha doğrusu tasarım eyleminin orjin noktasını araştırma yönünde gelişir olmuştur. Modernizm sonrası; Geç-modern ile birlikte post-modernizm teriminin ortaya çıkması, firetim-tüketim ilişkisinin belirlediği toplumsal anlayışın mekansal karşılıklarının aranması ve bu iki öge arasındaki ilişkinin incelenmesi, bu sorgulamanın yapıldığı bir süreci ifade etmesine yol açmıştır. Postmodernizm ile birlikte“genleşen mimari akımlar”ve bu akımlarda ortaya çıkan toplumsal durumun mekansal karşılıkları arayışı mimarlıktaki tasarlama eyleminin hangi orjinlere dayandığı sorusunu yeniden ele almıştır. Bu sorgulamalara mimarlık ortamlarında en çok katılan dekonstruktıvızm olmuştur. Dekonstrfiktivist mimari ile yapıbozum kavramı mimari ortam içerisinde varlık bulmuştur. Bu yapıbozum kavramsallığında geleneksel mimarhğa ilişkin tüm tabular, genel kurallar yapı bozuma uğratılıp, gerçeğin mimari tasarım içerisindeki rolü ve yeri tartışılmaya başlanılmıştı. Dekonstrüktivist mimarlığın, mimari düşünce platformu içerisindeki yeri konusunda Peter Eısenman önde gelmektedir. Eısenman gerçeğin mimari tasarım içerisindeki yeri sorgulamalarını tasarlama eylemini 4 aşamaya bölerek yapmıştır. Tezin amacı, bu bağlamda gerçeğin mimari tasarım içerisindeki yeri sorgulamalarına katkı sağlamaktır. Bunu nedenle Eısenman' in tasarlama ilkeleri esas alınmaktadır. Önceden tasarlanmış bir proje üzerinde bu deneyim gerçekleştirilecektir.Bilim kodu :601010i Anahtarkelimeler :Modern-Postmodern-Simülasyoıı- Dekonstruktıvıst mimarlık-Yapıbozum Sayfa adedi : Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Sevgi Lökçe
Özet (Çeviri)
11 EXPLANATIONS ON THE SIMULATION OF DECONSTRUCTIVIST ARCHITECTURE (Master Thesis) Kerem ÖNDER GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCEEVCES DECEMBER 2001 ABSTRACT In the process, starting from the Renaissance and coming to our days, the architects in architecture, expressed themselves by using various ways of expressions. In this act of expressing the things, the conditions that opened the path for them, meant a condition that was seen as a platform for themselves in making such explanations. The architectural design concept, put into use, in architecture since Vitruvius, meant a process, that pushed itself, to have building exist and thus prove their acts with the formation of a structure. The architect himself, within the act of designing, along with creation of a set of teachings, was the one who was forming the building. The design act, to have existence during this formation, owed its existence, to the traces formed by the environmental conditions; to a set of pre-assumptions and to the teachings. Along with the existence of Modernism and the changes in the societal way of living, the design process in architecture started to have a different direction and in a sense, it entered into a process of changing dimension. In a process which arose with modernism and come to ourtimes, the societal life, started to have her existence with the production- consumption relationship. The act of designing, resulted in entering into a state of existence with a speed of the environment and with the creation of architectural movements that inquired about this speedy process. The mutual objective of the architectural movements that were faced, was expressed as making research on their bases and more correctly, about the origin of the design act. Post Modernization: Together with late-modern, the post modernism term as a term that were faced, resulted in a state of making research about the location correspondences of the societal conceptions, where the production-consumption relations are determined and the examination of the relation between the two factors and they were expressed as a process in which these inquires were made. Together with post modernism, the“enlarging architectural movements”and the conditions faced with these movements where the location correspondences were research, took the form of being a problem about the origins on which the act of designing in architecture based on. In these inquires, the deconstructivism was the one that participated most in such inquires made in architectural settings. The deconstructivist architecture and the building demolishing concepts were seen within the architectural environment. In the building demolishing conception, all fixed ideas relating to the traditional architecture and about the general rules of building demolishing were started to be discussed by looking at their roles and place, within the architectural designing of reality. Peter Eisenmann leads others on the subject of the place of de-constructivist architecture within the platform of architectural thinking. Eisenman performed the place inquiry of reality within the architectural design by dividing the act of design into 4 phases. The objective of this thesis, is to make a contribution, in this connection, to the inquiry, about the place of 'reality' in architectural design. It is because of this reason that, the design principles of Eisenman are taken as the base. This experience will be seen on a project that is designed ahead of time.Science code :601010i Keywords -.Modern - Post modern - Simulation - Deconstructivist architecture / Building demolishing Number of pages : Adviser : Associate Prof. Dr. Sevgi Lökçe