Marmara bölgesinde meydana gelen depremlerin istatistiksel analizi
Statistical analysis of earthquake occurrences in Marmara region
- Tez No: 114787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
MARMARA BÖLGESİNDE MEYDANA GELEN DEPREMLERİN İSTATİSTİKSEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ülkü GURLEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde (39.50-41.50) kuzey - (26.00-32.50) doğu koordinatları arasında, 1900-2000 yılları arasında meydana gelen 447 deprem verisi için istatistiksel analizler yapılmıştır. Öncelikle, bu veri, magnitüdlerine ve derinlik, gece-gündüz, mevsim, onar yıllık dönemler, aylar gibi oluş zamanlarına göre sınıflandırılmış, zamanın depremlerin magnitüdleri ile oluş sayıları üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Daha sonra depremlerin oluş sıklıkları ile magnitüdleri arasında eğri tahmin modelleri kurulmuştur. Bundan başka, yıllara göre ortalama deprem büyüklükleri ve toplam deprem sayıları zaman dizileri açısından modellenmiştir. Ayrıca magnitüd rastgele değişkeninin olasılık yoğunluk ve dağılım fonksiyonları bulunarak, çeşitli magnütüdler için depremlerin tekrarlanma yılları elde edilmiştir.Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : İstatistiksel Analiz, deprem magnitüdü, zaman dizileri, eğri tahmin modelleri, olasılık yoğunluk ve dağılım fonksiyonları Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Reşat KASAP
Özet (Çeviri)
Ill STATISTICAL ANALYSIS OF EARTHQUAKE OCCURRENCES IN MARMARA REGION (MSc. Thesis) Ülkü GÜRLEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, statistical analyses have been done for 447 earthquake occurrences data, between North (39.50-41.50) and East (26.00-32.50) coordinates in Marmara Region from 1900 to 2000. Firstly, this data have been classified according to their magnitudes, depth, night-day time, season, periods of ten years, months and it has been investigated whether the time has influence on magnitudes of earthquakes and their total numbers. Then, the curve estimation models have been fitted between occurrence frequencies and the magnitudes of earthquakes. Moreover, annually, average magnitude values and total earthquake numbers have been modeled as time series analysis. In addition, it has been found that the probability density and distribution functions of magnitude random variable and then the repeating years of earthquakes at various magnitudes have been obtained.IV Science Code Key Words Page Number Adviser 406.02.01 Statistical Analysis, earthquake magnitude, time series, curve estimation models, probability density and distribution functions 110 : Assoc. Prof. Dr. Reşat KASAP