2 kw'lık bir kaynak makinesinin tasarımı ve yapımı
The Design and implementation of a 2 kw welding machine
  1. Tez No: 114791
  2. Yazar: ZANA K. SHAKİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
2 KW' LIK BİR KAYNAK MAKİNESİNİN TASARIMI VE YAPIMI (Yüksek Lisans Tezi) Zana K. SHAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Eylül) 2001 ÖZET Bu çalışmada 2 kW lık bir kaynak makinesinin tasannu ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Sistem 5 ayrı bloktan oluşmaktadır. Bu bloklar sırası ile: I. Doğrultucu, II. Evirgeç, III. Yüksek frekanslı transformatör, IV. Hızlı diyotlu doğrultucu ve V. Filtre bobinidir. A.A şebeke gerilimi denetimsiz doğrultucu yardımıyla doğrultulup evirgece uygulanmaktadır. Evirgecin ürettiği yüksek frekanslı kare dalga, yüksek frekans transformatörünün primer sargısına uygulanmaktadır. Transformatörün sekonderi hızlı diyotlardan oluşan doğrultucuya bağlıdır. Doğrultucunun çıkışı ise bir şok bobini üzerinden yüke aktarılmaktadır. Yük akımı UC3842 entegresi yardımıyla ayarlanmaktadır. Entegre ölçülen değerler ile referans değerleri karşılaştırarak evirgece uygulanan sinyallerin genişliğini denetlemektedir. Pratik çalışma sonuçlan devrenin doğru çalıştığım tasdik etmektedir. Bilim kodu : 6080105 Anahtar kelimeler : Evirgeç, konvertör, kaynak makinesi, yüksek frekanslı transformatör, faz ötemeli darbe genişlik modülasyonu Sayfa adedi : 140 Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İres İ SKENDER
Özet (Çeviri)
11 THE DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A 2 KW WELDING MACHINE (M.Sc. Thesis) Zana K. SHAKIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY (September) 2001 ABSTRACT In this study, the design and implementation of a 2 kW welding machine are studied. The system consists of 5 blocks. These are; I. Rectifier, n. Inverter, IH. High frequency transformer, IV. Rectifier including fast recovery diodes, V. Inductor. The AC mains voltage is rectified by an uncontrolled rectifier and applied to the input of the inverter. The high frequency square wave generated by the inverter is applied to the primary winding of a high frequency transformer. The transformer steps down the primary voltage and applies it to the output rectifier. The output of the rectifier is applied to the load through an inductor. The load current is controlled by the IC UC3842. The IC controls the width of the pulses applied to the inverter depending on the results obtained from the comparison of the measured and reference currents. The practical results verify the correct operation of the circuit. Science Code : 6080105 KeyWords : Inverter, converter, welding machine, high frequency transformer, phase shift Pulse Width Modulation Page Number : 140 Adviser : Assistant Prof. Dr. İres İSKENDER