Aile şirketleri yönetimi, problemleri ve İstanbul yöresindeki aile şirketleri üzerine bir araştırma
Family business management, conflicts and an investigation on the family business in İstanbul region
  1. Tez No: 114792
  2. Yazar: SERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AİLE ŞİRKETLERİ YÖNETİMİ, PROBLEMLERİ VE İSTANBUL YÖRESİNDEKİ AİLE ŞİRKETLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Serhat ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Aile şirketleri ekonomik yapı içerisinde çok önemli bir role sahiptir. Dünya üzerindeki şirketlerin %75'inden fazlası, Türkiye'de ise %95'e yakını aile şirketidir. Bu sebeple aile şirketlerinin etkinliğinin artırılması büyük ekonomik ve sosyal sonuçlar doğurur. Bu çalışma ile Türkiye'de imalat sanayinde faaliyet gösteren aile şirketlerinin yaşadığı problemler araştırılmıştır. Araştırma sırasında şirketlerin istihdam durumları, ihracat yapıp yapmadıkları ve kalite belgelerinin olması kriter kabul edilmiş, bu kriterlere uyan firmalarda çalışan katılımcıların hangi sorulara nasıl yanıt verdikleri, bunların muhtemel nedenleri üzerinde durulmuş, tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Bilim Kodu: 5001007
Özet (Çeviri)
FAMILY BUSINESS MANAGEMENT, CONFLICTS AND AN INVESTIGATION ON THE FAMILY BUSINESSES IN ISTANBUL REGION (M.Sc.Thesis) Serhat ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT Family Businesses have a huge role in the economic systems. Over 75 % of the firms in the world and nearly 95% of the firms in Turkey are family owned businesses. Therefore the implementation in the effectiveness of the family business caused important economic and social results. By this study the conflicts the manufacturer family businesses investigated and tried to find solutions. The firms of participants are classified are classified by the number of employees, exporting status and availability of quality certificates and investigated their answers. Solution suggestions are presented to the conflicts established. Science Code : 5001007 Key Words : Family Business, Family Owned Business Number of Pages : 65 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa KURT