Kumlama makinesi türbin paletlerindeki aşınma ve mikroyapının incelenmesi
Investigation of wear and microstructure of turbine pallet of sanding machine
- Tez No: 114797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
KUMLAMA MAKİNESİ TÜRBİN PALETLERİNDEKİ AŞINMA VE MİKROYAPININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yaşar ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2001 ÖZET Bu çalışmada; kumlama makinelerinde kullanılan, yüksek kromlu beyaz dökme demirden üretilmiş olan paletlerdeki aşınmalar ve mikroyapılar incelenmiştir. 7 adet farklı türbin paletlerinden elde edilen numuneler, AI2O3 ve SiC abrasiv aşındırıcılar ile 20 ve 40 N'luk yüklerde aşındırılmış ve aşınma kayıpları karşılaştırılmıştır. Paletlerin kimyasal bileşimleri analiz edilmiş, mikroyapı incelemelerinden, aşınma dayanımını etkileyen matris ve karbürler tanımlanmaya çalışılmıştır. Numunelerin sertlik ve yoğunluk ölçümleri yapılarak sonuca etkileri irdelenmiştir. Deneyler sonucunda.en iyi aşınma performansını Cr/C oranı 5.5. olan 4 nolu numune göstermiş olup, mikroyapısındaki matris karbür dağılımı homojen görülmüştür. En düşük sertlik ve aşınma direncini Cr/C oranı 3.2 olan 3 nolu numune vermiştir. Bilim kodu : 225.01.01 Anahtar Kelimeler : Yüksek Krom, Beyaz Dökme Demir; Aşınma, Mikroyapı. Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Cemil ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WEAR AND MICROSTRUCTURE OF TURBINE PALLET OF SANDING MACHINE (M.Sc. Thesis) Yaşar ŞAHİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AGUST 2001 ABSTRACT In this study wear behavior and microstructure of pallet produced from white cast iron consist of high chromium to use for sanding machine were investigated. Samples obtained from turbine pallet were abrasived with AI2O3 and SİC under the 20 and 40 N load. Then wear lossing of samples were compared. Chemical composition of pallets were anlysed, and effect of matrix and carbide on the properties of samples were described. Using these results, heat treatments applied to samples were estimated. Hardness and density of the samples were determined. Then effects of hardness and density on the wear properies of samples were investigated. Results of tests showed that sample number 4 and Cr/C ratio 5.5 had best performance. The lowest hardness and wear resistance were obtained from sample number 3 its Cr/C ratio is 3.2. Science Code : 225.01.01 Key Words : High chromium, White cast iron, Wear, Microstructure Page Number : 83 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Cemil ÇETİNKAYA