Otomobil kullanımını etkileyen mekansal ve sosyo-ekonomik etkenler: Ankara Çayyolu örneği
Spatial and socio-economic factors influencing automobile usage: The case of Çayyolu-Ankara
  1. Tez No: 114836
  2. Yazar: ESER ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE İNANKUL KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
OTOMOBİL KULLANIMINI ETKİLEYEN MEKANSAL VE SOSYO EKONOMİK ETKENLER: ANKARA ÇAYYOLU ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Eser ATAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Otomobilin bir ulaşım aracı olarak kentlerde aşırı kullanımı; çevresel, mekansal, ekonomik ve sosyal pek çok problemi beraberinde getirdiği gibi, özellikle büyük kentlerdeki ulaşım sorunlarını da gün geçtikçe ağırlaştırmaktadır. Otomobilin sayısal artışı, üretim ve tüketim kalıplarında meydana gelen küresel değişimlerin etkisi sonucu olsa da; kentlerde otomobilin kullanım yoğunluğunun artması, ulaşım ve kent planlaması ve verilen kararlar ile kişilerin ulaşım türü seçiminde etkili olan sosyo-ekonomik özelliklerinden etkilenmektedir. Bu araştırma ile Ankara Kent bütününde seçilen Çayyolu bölgesinde, bahsedilen değişkenlerin ne kadar etkili olabileceği ortaya konmaktadır. Ulaşım ve mekan planlamasının eşgüdümü, gelir düzeyi, kent merkezi ve çalışma alanlarına ilişkin stratejiler, parçalı gelişim, yoğunluk kararları, ulaşım ve toplutaşım politikaları gibi nedenler, kişilerin kent içi yolculuklarındaki ulaşım davranışlarında ve tür seçiminde etkili olmaktadır. Bu değişkenlerin analizi ile ulaşılan sonuçlarla, bölge için yeni açılımlar oluşturacak öneriler geliştirilmiştir. Bilim Kodu : 1210 Anahtar Kelimeler : Otomobil, Otomobil kullanımı, Kent içi ulaşım, Ulaşım. Sayfa Adedi : 129 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şule İNANKUL KARAASLAN
Özet (Çeviri)
SPATIAL AND SOCIO-ECONOMIC FACTORS INFLUENCING AUTOMOBILE USAGE: THE CASE OF ÇAYYOLU-ANKARA (M.Sc. Thesis) Eser ATAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT Over-usage of automobile as a mean of transportation in urban areas not only creates environmental, economic, spatial and social problems but also enlarges the transportation problems in big cities day by day. Although the increase in the amount of automobiles is due to the global changes in production and consumption patterns, mass increase of private automobile usage in urban areas is being influenced both by urban and transport planning decisions and by the socio-economic features which are effective in the choice of individuals regarding the mean of transportation. This thesis aims to determine the effectiveness level of the mentioned factors in the Çay yolu region selected within Metropolitan City of Ankara. Factors like coordination of spatial and transportation planning processes, level of income, strategies regarding city center and working areas, CBD, fragmented developments, decisions regarding densities, transportation and mass-transportation policies are effective in attitudes and choices of individuals regarding means of transportation for their intra-city travel. By the help of results achieved through the analysis of mentioned factors, new proposals are being prepared for the case study area. Science Code : 1210 Key Words : Automobile, Automobile Usage, Urban Transportation, Transportation. Page Number : 129 Adviser : Prof. Dr. Şule İNANKUL KARAASLAN