L-histidin, histamin ve glisinin protonasyon dengelerinin ve Cu(II), Ni(II) ve ZN(II) ile oluşturdukları binary ve karışık-ligand kompleks dengelerinin potansiyometrik metotla incelenmesi
The Investigation of protonation equilibria of L-histidine, histamine and glycine and Cu(II), Ni(II) and ZN(II) complexes of binary and mixed-ligand with potentiometric method
- Tez No: 114859
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
L-HISTIDIN, HISTAMIN VE GLISININ PROTONASYON DENGELERİNİN ve Cu(II), Ni(II) ve Zn(II) İLE OLUŞTURDUKLARI BİNARY ve KARIŞIK-LİGAND KOMPLEKS DENGELERİNİN POTANSİYOMETRİK METOTLA İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Yüksel ALTUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Ekim 2001) ÖZET Bu araştırmada, L-histidin, histamin ve glisinin hidrojen iyonu ve Cu(II), Nı(II) ve Zn(II) iyonlan ile oluşturdukları kompleks dengeleri sulu ortamda potansiyometrik olarak incelenmiştir. L-histidinin karboksilat grubunun protonasyon dengesinin gerçekleştiği pH, histamin ve glisinin ilgili pH büyüklüğünden küçük olması (pHNi(II)>Zn(II) şeklinde bulunan kararlılık sırasının Irving- Williams sırası ile uyum içinde olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 405.03.00 Anahtar Kelimeler :L-histidin, histamin, glisin, JH parametresi, protonasyon sabiti, kararlılık sabiti, kanşık-ligand kompleksi, LogX, AlogK Sayfa Adedi : 167 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fitnat KÖSEOĞLU
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF PROTONATION EQUILIBRIA OF L- HISTIDINE, HISTAMINE AND GLYCINE AND THE Cu(II), Ni(II) AND Zn(II) COMPLEXES OF BINARY AND MIXED-LIGAND WITH POTENTIOMETRIC METHOD (PhD Thesis) Yüksel ALTUN GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (October 2001) ABSTRACT In this study the complex equilibria of L-histidine, histamine and glycine formed with hydrogen ion and Cu(II), Ni(II) and Zn(II) ions in aqueous media were investigated by the use of potentiometric technique. It was decided that JH parameter should be determined in addition to s and E° parameters due to the fact the pH value at which the protonation equilibrium of the carboxylate group histidine (pHNi(II)>Zn(II) found for both binary and ternary (mixed-ligand) complexes were in good compliance with Irving- Williams order. Science Code :405.03.00 KeyWords : L-histidine, histamine, glycine, Jh parameter, protonation constants, stability constants, mixed- ligand complex, LogX, AlogK Page Number : 167 Adviser : Prof. Dr. Fitnat KÖSEO?LU