Temel planet dişli mekanizmalarının bilgisayar destekli analizi
Computer supported kinematic analysis of basic planetary gear trains
- Tez No: 114860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
TEMEL PLANET DIŞLI MEKANİZMALARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ KİNEMATİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Musa ÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, planet mekanizmalarının temelini oluşturan basit planet dişli mekanizmalarının kinematik analizini ve tasarım hesaplarını yapabilen bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Program, farklı parametreler için mekanizma bileşenlerinin temel boyutlarını hesaplamakta ve ölçekli şematik resmini çizerek, tasarımcıya temel boyutlar arasındaki oranı göstermektedir. Ayrıca, seçilen hareket akışına göre devir sayıları, güç, moment, verim vb. gibi tasarım hesapları yapılabilmektedir. Program, AutoCAD 2000 ortamında çalışan AutoLISP programla dili ile hazırlanmış olup 302 KB yer kaplamaktadır. Programın kullanımı, DCL ile oluşturulan diyalog kutuları sayesinde oldukça basitleştirilmiştir. Bilim Kodu : 626.12.01. Anahtar Kelimeler : Planet mekanizmalar, Kinematik analiz, Bilgisayar destekli analiz. Sayfa Adeti : 113 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER SUPPORTED KINEMATIC ANALYSIS OF BASIC PLANETARY GEAR TRAINS (M.Sc.Thesis) Musa ÖZEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND THECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study a computer program has been developed which can makes kinematic analysis and design calculation for basic epicyclic drive trams. This program has shaved calculating basic dimension for various parameter. It draws picture. This drawing shows proportion between basic dimensions. Separate can be flow, shaft speed, power, moment, efficiency according. This program has been prepared by using AutoLISP programing language and also working in AutoCAD 2000. This program has 302 KB. In this program has been used DCL for making easy data entrance. So of using program is simplified. Scientific Code : 626.12.01. Key Words :Mechanisms, Kinematic analysis, Analysis with supported computer, Namberofpage : 113 Supervisor : Doç. Dr. Faruk MENDİ