Rhynocoris punctiventris (Herrich-Schaeffer, 1846), Coronus contrarius Reuter, 1881 (Heteroptera: Reduviidae) yumurtalarının dış morfolojik yapısı
External morphology of the eggs of species Rhynocoris punctiventris (Herrich-Schaeffer, 1846), Coronus contrarius Reuter, 1881 (Heteroptera: Reduviidae)
  1. Tez No: 114874
  2. Yazar: ESRA ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Rhynocoris punctiventris (Herrich-Schaeffer, 1846), Coronus contrarius Reuter, 1881 (Heteroptera: Reduviidae) yumurtalarının dış morfolojik yapısı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. İki cinse ait bu iki turun yumurtası şekil ve büyüklük bakımından farklıdır. R.punctiventris yumurtası uzun bir yapıdadır. Ccontrarius yumurtası da uzun olmakla birlikte hafifçe konveks ve konkav tarafı vardır. Her iki türün yumurtası da taç bölgesine sahiptir. R.punctiventris' de taç bölgesi Ccontrarius9 da olandan daha yüksektir. Her iki türde de operkulum taç bölgesinde yer alır. Rpunctiventris operkulumunun bal peteği hücrelerinin arasmda dağılmış birkaç aeromikropil bulunmasına rağmen Ccontrarius operkulumunun ortasında bir tek mikropil açıklığı ayırt edilir. Her iki türde de yumurta kırıcıları membransı yapıdadır.Anahtar Kelimeler :Heteroptera, Reduviidae, Yumurta, Dıs morfoloji, SEM
Özet (Çeviri)
In this study, chorionic fine structures of two species of Reduviidae (Diptera) were studied with scanning electron microscope (SEM). The eggs of two species belong to two genera are various in size and in shape. The egg of Rhynocoris punctiventris is elongated. Although the egg of Coronus contrarius is elongated, it has slightly concave and convex side. The eggs of both of the species have cap regions. In Rpunctiventris cap region is higher than that of the Ccontrarius. In both of the species, operculum is located in the cap. A micropylar opening is discernible in the middle of operculum of Ccontrarius, even though some aeromicropyles are scattered in the honeycomb cells of operculum of R.punctiventris. Egg bursters are membranous structures in both of the species.KeyWords :Heteroptera, Reduviidae, Egg, External morphology, SEM