Çamlıdere Baraj Gölü (Ankara)'nde yaşayan sazan (cyprinus carpio L. , 1758)'ın bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of some biological features of common carp (cyprinus carpio L. , 1758) living in Çamlıdere Dam Lake
  1. Tez No: 114875
  2. Yazar: YAKUP DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÇAMLIDERE BARAJ GOLÜ (ANKARA)'NDE YAŞAYAN SAZAN (Cyprinus carpio L., 1758)'IN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Yakup DOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada Çamlıdere Baraj Gölü (Ankara)'nde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'ın bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Mart 2000-Haziran 2001 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada 210 adet sazanın eşey oranlan, yaş kompozisyonları, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri, oransal boy ve oransal ağırlık artışları ile büyüme denklemleri, kondüsyon faktörü, eşeysel olgunluğa erişme yaşlan ve üreme zamanlan saptanmıştır. Populasyon I-V yaş arasında dağılım göstermektedir. Populasyon geneli için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri W=0,038904 x L2'790olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü değeri 1,88 olarak tespit edilmiştir. Populasyonun üreme zamanı Mayıs- Haziran aylan olarak saptanmıştır. Bilim Kodu :4010503 Anahtar Kelimeler :Sazan, Cyprinus carpio, Büyüme, Üreme, Çamlıdere Baraj Gölü Sayfa Adedi :72 Tez Yöneticisi. : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
11 THE INVESTIGATION OF SOME BIOLOGICAL FEATURES OF COMMON CARP {Cyprinus carpio L., 1758) LIVING IN ÇAMLIDERE DAM LAKE M.Sc. Thesis Yakup DO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCBENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study some biological features of Cyprinus carpio L., 1758 living in Çamlıdere dam lake were investigated. This study was carried upon 210 common carp specimens caught between March 2000- June 2001 and their sex ratio, age composition, age-weight, age-lenght and langht-weight relations, relative lenght and weight increase, the age of sexual maturity, and their breeding periods were examined. The population shows on age distribution of I-V years of age. The lenght-weight relation for the general population was found to be W=0.038904 x L2-790. The condition factor was determined as 1.88. The reproduction time of the population was observed to be May- June. Science Code : 4010503 Key Words :Common carp, Cyprinus carpio, Growth, Reproduction, Çamlıdere Dam Lake Page Number :72 Adviser :Assist. Prof. Dr. Mehmet YJJLMAZ