Fuzzy topolojik uzaylarında eğriler
Paths in fuzzy topological space
- Tez No: 114876
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
FUZZY TOPOLOJİK UZAYLARINDA EĞRİLER (Yüksek Lisans Tezi) Serkan GÜMÜŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2001 ÖZET Bu tezde, Fuzzy topolojik uzaylarında eğri kavramı ele alınmış ve eğriler arasındaki ilişkiler detaylı olarak incelenmiştir. Topolojik uzaylardan Fuzzy topolojik uzaylarına geçişler yapılıp bu yapılar üzerinde eğriler tanımlanmıştır. Klawon [4] tarafından verilen L-Fuzzy uzaylarında L- Fuzzy birim aralık ve L- Fuzzy eğrilerinin çarpımları ile ilgili tanımlar ve diyagramlar verilmiştir. Bilim Kodu : 403.04.01 Anahtar Kelimeler : Fuzzy küme, Fuzzy uzay, Fuzzy topoloji, Fuzzy eğri, Fuzzy bağlantılılık Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil YTLDIZ
Özet (Çeviri)
11 PATHS IN FUZZY TOPOLOGICAL SPACE (M.Sc.Thesis) Serkan GÜMÜŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2001 ABSTRACT In this thesis, the path concept in Fuzzy topological spaces has been examined and the relation between paths have been research in detail. Translations were introduced from topological spaces. The paths have been defined on these structures. The diagrams and definitions which are related the multiplication of L- Fuzzy paths and Fuzzy unit intervals in L- Fuzzy spaces given by [4] Klawon have been introduced Science Code : 403.04.01 Key Words : Fuzzy Set, Fuzzy Space, Fuzzy Topology, Fuzzy Path, Fuzzy connectedness Page Number : 54 Adviser :Prof. Dr. Cemil YDLDIZ