Emprenye edilmiş lamine ağaç malzemelerin teknolojik özellikleri
Technical properties of laminated wood materials ompregnated with some chemicals
- Tez No: 114883
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, emprenye edilmiş ağaç malzemeden üretilen 5 ve 8 katmanlı lamine ağaç malzemenin teknolojik özellikleri araştırılmıştır. Lamine elemanların dış katmanlarında Doğu kayını (Fagus ovientalis Lipsky) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.), orta katmanda ise kavak (Populus nigra.) odunlarından üretilen papel kaplamalar kullanılmıştır. Bu amaçla, tanalith-C 3310. boraks, borik asit, boraks+borik asit ve di-amoniumpfosate kimyasalları yanmayı geciktirici emprenye maddesi olarak kullanılmıştır. Bunun için örnekler. ASTM-D 1413-76 esaslarına göre 60 dakika süreyle 760 mm Hg~'"ya eşdeğer ön vakum, 60 dakika süreyle 2 atmosfer basıncında çözelti içerisinde emprenye edildikten sonra fenol formaldehid ve melamin formaldehid tutkallan ile yüksek sıcaklıkta preslenerek lamine ağaç malzemeler elde edilmiştir. Örneklerin, eğilme direnci, elastiklik modülü, yoğunlukları, hacimsel genişleme, yapışma direnci, basınç direnci ve yanma değerleri belirlenmiştir. Deneyler sonunda; borik asit ve tanalith-C 3310 lamine ağaç malzemelerin teknolojik özelliklerini olumsuz yönde etkilerken diğer emprenye maddeleri olumlu etkiler göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Laminasyon, sarıçam, Doğu kayını, boraks, borik asit. diamony um fosfat, tanalith-C 3310. fenol formaldehid. melamin formaldehid.
Özet (Çeviri)
In this study, the technological properties of laminated wood materials (LWM). prepared from Fagus orientalis Lipsky and Pinus sylvestris L. having five and eight ply, impregnated with tanalith-C 3310, borax, boric acid, borax+boric acid and di-ammonium phosphate chemicals were examined. Fagus orientalis Lipsky and Pinus sylvestris L. woods were used outer ply and Populus nigra used for core ply in LVL. For this purpose; before the gluing process, veneers were processed with impregnation chemicals according to the procedure of ASTM-D 1413-76 standards during 60 minutes with 760 mm Hg~l pre-vacuum then, 60 minutes 2 atmospheric pressure. And then, veneers were bonded with phenol formaldehyde and melamin formaldehyde adhesives and LVL was obtained. In the experiments, bending strength, modulus of elasticity, density, dimensional changes, bonding strengths, compression strengths and combustion properties have been determined. In conclusion, it was proven that boric acid and tanalith-C 3310 gave the negative effect and the other chemicals showed the positive effect for LWM.Key words :Lamination, Fagus orientalis Lipsky, Pinus sylvestris L., borax, boric acid, di-ammonium phosphate, tanalith-C 3310, phenol formaldehyde, melamin formaldehyde.