Bazı parametrelerin ve alternatif soğutucu akışkanların soğutma sisteminin performansına ve sistem elemanlarının kapasitelerine etkilerinin analizi
Analysis of some parameters and alternative refrigerants on system performance and capacity of components in refrigeration systems
- Tez No: 114893
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
BAZI PARAMETRELERİN VE ALTERNATİF SOĞUTUCU AKIŞKANLARIN SOĞUTMA SİSTEMİNİN PERFORMANSINA VE SİSTEM ELEMANLARININ KAPASİTELERİNE ETKİLERİNİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Feyzullah POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada bazı işletme ve tasarım parametrelerinin soğutma sistemi performansına ve sistem elemanlarının kapasitelerine etkileri teorik olarak incelenmiş ve R-12, R-22 ve R-502 gibi soğutucu akışkanların yerine kullanılabilecek alternatif soğutucu akışkanların karşılaştırılmaları yapılmıştır. Montreal Protokol'üne göre, R-12, R-22 ve R-502 gibi ozon tabakasına zarar veren soğutucu akışkanlar bir süre sonra kullanımdan kaldırılacak ve ozon tabakasına zararsız yeni soğutucu akışkanlar kullanılacaktır. Bu nedenle, soğutucu üretimi yapan firmaların R-12, R-22 ve R-502'nin yerine R-134a, R- 404a, R-507 ve R-290 (propan) gibi akışkanları kullanmaları gerekmektedir. Bunun için, soğutma sistemi performansının ve soğutma sistemi elemanlarının bu değişimden nasıl etkileneceğinin bilinmesi gerekir. Bu amaçla, Visual Basic dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. Bu program vasıtasıyla hem soğutucu tasarımı için soğutma yükü hesaplanabilmekte hem de soğutma sisteminin değişik işletme şartları altında ve farklı soğutucu akışkanlar ile çalışması halinde sistem performansı ve sistem elemanlarının kapasiteleri hesaplanabilmektedir. Bu program kullanılarak elde edilen sonuçlara göre, R-12 ve R-22'nin yerine alternatif olarak R-134a ve R-290'ın, R-502'nin yerine de R-507'nin kullanılabileceği gösterilmiştir. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimler : Alternatif soğutucu akışkanlar, soğutma, aşırı soğutma, aşırı kızdırma Sayfa Sayısı : 127 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SOME PARAMETERS AND ALTERNATIVE REFRIGERANTS ON SYSTEM PERFORMANCE AND CAPACITY OF COMPONENTS IN REFRIGERATION SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Feyzullah POLAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this study, effects of some design and operating parameters- and refrigerant on performance of refrigeration systems and on capacity of system components were numerically investigated. Commonly used refrigerants such as R-12, R-22 and R-502 are compared with their alternatives which are R-134a, R-404a, R-507 and R-290. The Montreal Protocol states that the refrigerants such as R-12, R-22 and R-502 are harmful to the ozone layer and should be dismissed from usage according to a specified program. To predict, performance and capacity of components of a refrigeration system, a computer program is developed in VISUAL BASIC programing language. Using this program, refrigeration systems were analyzed under different operating conditions with different refrigerants. The results were compared to find better alternative refrigerants for R-12, R-22 and R-502 and suitable operating conditions such as, evaporation, condansation, superheating and subcooling temperatures. The results of the study showed that refrigerants R-134a and R-290 can be used as alternatives for R-12 and R-22. It was also observed that R-502 can be replaced with R-507. Science Code Key words Page Number Adviser 625.04.02 Alternative refrigerants, cooling, subcooling, superheating 127 Prof. Dr. Haşmet TÜRKO?LU