Afyon bölgesi tüflerinin tuğla üretiminde kullanılması
Use of Afyon region's tuffs in brick production
  1. Tez No: 114906
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
AFYON BÖLGESİ TÜFLERİNİN TUĞLA ÜRETİMİNDE KULLANILMASI (Doktora Tezi) İsmail DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Tuğla ürünlerin üretiminde ana bileşeni kil olan tuğla topraklan kullanılmaktadır. Bu çalışma, Afyon ve çevresinde bulunan tuğla toprağı ve tüf hammaddelerinden kaliteli yapı tuğlası üretimi amacıyla yapılmıştır. Söz konusu hammaddelerden üretilen labaratuvar örneklerine T.S.E. standartları ve literatüre göre testler uygulanmış, test sonuçlan standart değerlerle karşılaştırılarak üretilen örneklerin inşaat sektörü açısından uygunluğu araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda, tüf hammaddesi ile tuğla kilinden oluşan ve farklı oranlarda karışımlar yapılarak extruzyon yöntemi ile 75*40*100 mm boyutlarında ve %35 delik oranına sahip deney numuneleri üretilmiştir. Daha sonra uygun ürün elde edilecek karışım oranlan ve pişme sıcaklıkları mekanik testlerle belirlenmiştir.11 Deneysel çalışmalar sonucunda (-1) mm tane boyutundaki tüfün karışıma % 10-20 ve 30 oranında katılması ve tuğla için ekonomik pişirme sıcaklığı olarak kabul edilen 900 °C de pişirilmesi ile elde edilen deney numunelerinin diğer deney numunelerine göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. 800 °C'de pişirilen numunelerde standart mekanik özelliklerin sağlanamadığı belirlenmiştir. 1000 °C'de pişirilen numunelerde ise bu mekanik özelliklerin önemli ölçüde artmadığı gözlenmiştir. Ayrıca ağırlıkça %20 oranında karışıma giren (-2+1) mm tane boyutunda tüf malzemenin 800 °C ve 900 °C 'de mekanik özelliklere önemli bir katkısı olmamış, ancak 1000 °C'de basınç mukavemetini önemli ölçüde artırmıştır. 17501 Kil, tuğla,tüf, fiziko - mekanik testler. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
Ill USE OF AFYON REGION'S TUFFS IN BRICK PRODUCTION (Dr. Sc. Thesis) Ismail DEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT Brick earths of which main component is clay are used in brick production. This study was performed to produce qualify-building brick using brick earth and tuff raw material found in Afyon region. Tests based on TSE standards and literature were applied on laboratory samples produced, these raw materials then test results compared with standard values and also it was investigated that those produced samples whether appropriate to building sector. In the experimental studies, experiment samples having 75*40*100 mm dimension and 35% hole rate contain tuff raw material and brick clay and mixed in different rate were produced using extrusion method. Afterwards, mixing rate and calcinations temperatures to get suitable product were determined with mechanical tests. At the experimental tests results, adding 10-20-30 % rate tuff that has (-1) mm grain dimensions to mixing materials and sintering at 900 °C accepted as anIV economic sintering temperature, obtained experiment samples were given better results than other experiment samples to be observed. It was determined that standard mechanical properties of samples, which were sintered at 800 °C, were not obtained. Those mechanical properties of samples that sintered at 1000 °C were not increased an important amount. Moreover, tuff material which was added to mixed material at 20 % weight rate with (-2+1) mm grain dimension at 800 °C and 900 °C didn't become an important additive to mechanical properties, but at 1000 °C the pressure resistance increased important amount. Science code : 17501 Key Words : Clay, brick, tuff, physical-mechanical tests. Page number : Adviser : Ass. Prof. Dr. Mehmet ORHAN