Kimyasal proseslerde oluşan H2S'ün yenilenebilir adsorbentler ile tutulması
Sorption of H2S formed in chemical processes by regenerable adsorbents
- Tez No: 114912
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN DOĞU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
KİMYASAL PROSESLERDE OLUŞAN H2S'ÜN YENİLENEBİLİR ADSORBENTLER İLE TUTULMASI (Doktora Tezi) Sena Yaşyerli GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET H2S gazı petrol arıtım tesislerinde, doğal gaz ve kömür gazlaştırma proseslerinde yan ürün olarak açığa çıkmaktadır. Proses ekipmanları için korozif, insan sağlığı için toksik özelliklerinden dolayı ayrıca asit yağmurlarına neden olabilen bu gazın çevreye vereceği zararları önlemek için de bulunduğu prosesden güvenilir bir şekilde uzaklaştırılması gerekmektedir. H2S'ün olumsuz etkilerinin yanısıra, kükürt endüstrisinde H2S'den kazanılan kükürt ekonomik olarak önemlidir. Bu çalışmada kömürün gazlaştırılması sırasında oluşan H2S'ün uzaklaştırılması için sorbent geliştirilmesi ve metal oksit sorbentler ile H2S gazı arasında meydana gelen reaksiyonlar araştırılmıştır. Çalışmada CuO, Cu-V-O, Cu-Mo-0 ve Cu-V-Mo-0 sorbentleri sentez edilmiş ve Batı Anadolu bölgesinden alman klinoptilolit H2S gaz adsorpsiyonu için önişlemden geçirilmiştir. Sorbentlerin fiziksel özellikleri karakterizasyon çalışması ile belirlenmiştir. Desülfürizasyon deneyleri inert (300-700°C) ve indirgen (600-700°C) ortamlarda dolgulu kolonda yürütülmüştür. Ayrıca düşük sıcaklıkta (
Özet (Çeviri)
in SORPTION OF H2S FORMED IN CHEMICAL PROCESSES BY REGENERABLE ADSORBENTS (Ph.D.Thesis) Sena Yaşyerli GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT H2S is produced as a byproduct in petroleum refining plants, natural gas and coal gasification processes. It is necessary to eliminate H2S from outlet streams of these processes because it is toxic to human health, highly corrosive for process equipment and also results in acid rain. In spite of its adverse effects, sulfur obtained from H2S in the sulfur industry has economical significance. In this study, the development of novel sorbents for the removal of H2S that forms during the coal gasification and reactions between H2S and metal oxide sorbents used during desulfurization were investigated. CuO, Cu-V-O, Cu-Mo-0 and Cu-V-Mo-O sorbents were synthesized and also the local clinoptilolite, from the western part of Anatolia, was subjected to a pretreatment procedure before being used in H2S adsorption. Physical properties of all sorbents were determined using common characterization techniques. Desulfurization experiments were carried out using a fixed-bed flow reactor operated under inert and reducing atmosphere, between 300-700°C and between 600-700°C, respectively. Catalytic activities of Cu-V-0 and Cu-V-Mo-0 oxides for H2S oxidation were also studied at low temperatures (