Fuzzy uzaylarında süreklilik
Continuity in fuzzy spaces
- Tez No: 114913
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
FUZZY UZAYLARINDA SÜREKLİLİK (Yüksek Lisans Tezi) Cihangir ALACA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu tez çalışmasında; genel topolojideki süreklilik kavramı, fuzzy topolojik uzaylarında ele alınmıştır. Ayrıca, Mukherjee [8] tarafından verilen fuzzy büsbütün süreklilik, fuzzy büsbütün yarı süreklilik ile fuzzy süreklilik, fuzzy yarı-süreklilik, fuzzy tamamen süreklilik arasındaki ilişkiler araştırılmış ve terslerinin doğru olmadığı örneklerle gösterilmiştir. Azad [1] tarafından verilen fuzzy hemen hemen süreklilik, fuzzy zayıf süreklilik ve fuzzy süreklilik arasındaki ilişkiler araştırılmış ve terslerinin doğru olmadığı örneklerle gösterilmiştir. Tüm bu ilişkiler tez sonunda tek bir diyagram ile gösterilmiştir. Bilim Kodu : 403.04.01 Anahtar Kelimeler : Fuzzy küme, Lattice, Fuzzy süreklilik, Fuzzy yarı- süreklilik, fuzzy tamamen süreklilik, Fuzzy büsbütün süreklilik, Fuzzy büsbütün yarı-süreklilik, Fuzzy hemen hemen süreklilik, Fuzzy zayıf süreklilik Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil YILDIZ
Özet (Çeviri)
11 CONTINUITY IN FUZZY SPACES (M.Sc. Thesis ) Cihangir ALACA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In this thesis, we have related continuity in topological spaces to fuzzy topological spaces. Furthermore, the relations between fuzzy continuity, fuzzy semi-continuity, fuzzy completely continuity and fuzzy totally continuity, fuzzy totally semi-continuity given by Mukherjee [8] is investigated and it is shown by examples that invers of them is not generally satisfied. The relations between fuzzy almost continuity, fuzzy weakly continuity and fuzzy continuity given by Azad [1] is investigated and it is shown by examples that invers of them is not generally satisfied. Whole this relations are shown in a diagram in the end of the thesis. Science Code : 403.04.01 Key Words : Fuzzy set, Lattice, Fuzzy continuity, Fuzzy semi-continuity, Fuzzy completely continuity, Fuzzy totally continuity, Fuzzy totally semi- continuity, Fuzzy almost continuity, Fuzzy weakly continuity Page Number : 57 Adviser : Prof. Dr. Cemil YILDIZ