Biyomedikal enstrümantasyon laboratuvarında kullanılmak üzere PC tabanlı bir EMG-deney düzeni tasarımı ve deneylerin geliştirilmesi
The Design and development of PC based experimental EMG set up for use in biomedical instrumentation laboratory
  1. Tez No: 114911
  2. Yazar: MEHMET RAHMİ CANAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
BİYOMEDİKAL ENSTRUMANTASYON LABORATUVARINDA KULLANILMAK ÜZERE PC TABANLI BİR EMG DENEY DÜZENİ TASARIMI VE DENEYLERİN GELİŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Mehmet Rahmi CANAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Bu çalışmada; Biyomedikal enstrümantasyon labaratuvarında kullanılmak üzere kolay öğrenilebilen PC tabanlı bir EMG deney düzeneği tasarımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen EMG düzeneği ile laboratuvar ortamında öğrencilerin belli bölgelerinden yüzey elektrotları aracılığıyla biyopotansiyel işaretlerin kaydedilmesi ve işlenmesi mümkündür. Kaydedilen bu işaretlerle EMG devre bloklarına ait çıkış karakteristikleri incelenmiştir. Daha soma devreler yardımıyla işlenen biyopotansiyel işaretlere Hızlı Fourier Dönüşümü (HFD) uygulanmıştır. HFD analizi gerçekleştirilen EMG işaretleri, daha önceden Ankara Numune Hastanesinde kaydedilen EMG işaretleri ile karşılaştırılmak suretiyle sağlıklı ve hastalıklı EMG işaretleri arasında mukayese yapılması sağlanmıştır. Bu mukayese sonucunda, hastaların ADM, APB ve FDI kaslarına ait latency, sinir iletim hızı, birleşik aksiyon potansiyellerinin normal değerleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuç olarak bu kaslara ait latency sürelerinde gecikme ve birleşik aksiyon potansiyellerinde bir azalma görülmüş ve bu duruma bağlı olarak kas liflerine ait birleşik aksiyon potansiyellerinin düşük, kas yorulmasının hızlı ve kaslarda fonksiyon bozuklukları mevcut olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca laboratuvar ortamında gerek analog gerekse sayısal ortamda EMG işaretlerinin incelenmesi gösterilmiştir. Bilim Kodu : 626.04.01 Anahtar Kelimeler : EMG İşaretleri, Hızlı Fourier Dönüşümü, Spektral Analiz, Histogram, EMG deney seti Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
THE DESIGN AND DEVELOPMENT OF PC BASED EXPERIMENTAL EMG SET UP FOR USE IN BIOMEDICAL INSTRUMENTATION LABORATORY (Ph.D. Thesis) Mehmet Rahmi CANAL GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT In this study, a PC-based, easy-to-learn EMG experimental set up has been developed for use in Biomedical Instrumentation Laboratory. It is possible to record EMG signals from the students by using the developed EMG experimental set up. The output characteristics of experimental set up blocks have been examined in the case of EMG signal. The Fast Fourier Transform was applied to analog EMG signal. The EMG signals recorded from Ankara Sample Hospital use compared with the signals obtained from laboratory medium. After this comparison, the latency nerve transmission speed, compound action potential values of the muscle of ADM, APB and FDI are evaluated. As a result, a delay in latency times and a decrease in complex action potentials of these muscles are observed and related to this situation, complex action potentials of muscle fibres are found low, muscle fatigue is rapid and functional defects in muscle tissue are found. On the hand, both analog and digital EMG signal processing have been introduced is a laboratory medium. Science Code : 626.04.01 Key Words : EMG Signals, Fast Fourier Transform, Spectral Analyse, Histogram, EMG Experimental set up. Page Number : 66 Adviser : Prof.Dr. İnan GÜLER