Kaynakların kısıtlı olduğu koşullarda inşaat yatırımlarının planlanması
The Planning of construction expenditures under the restricted fund clause
- Tez No: 114916
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İnşaat Mühendisliği, Economics, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
KAYNAKLARIN KISITLI OLDUĞU KOŞULLARDA İNŞAAT YATIRIMLARININ PLANLANMASI (Doktora Tezi) Fatma ZORLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Kaynakların kıt olduğu ülkemizde inşaat sektöründe kaynak kullanımı giderek artan bir şekilde önem kazanmaktadır. İmalat sektöründe son yıllara kadar yapım süresi değerlendirilmekte iken; istikrara kavuşamayan ülke ekonomisi için, diğer kaynakların etkilenmesiyle; kaynakların bütünüyle, en iyi şekilde kullanılma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu tezde; Ankara Aşı, Serum ve İlaç Kontrol Enstitüsü Binası Yapım Planlamasında, zaman ve işçilik kısıtlan CPM metoduyla değerlendirilmiş optimum çözüme göre, kısıtlara bağlı olarak imalatın yapım ve süresi ve maliyeti mukayese edilmiştir. Sonuçta optimum çözüme göre, kısıtlı sürede inşaat maliyetlerini daha pahalı olduğu, işçilik kısıtında ise yapım süresinin uzadığı ve sosyal fayda göz önüne alındığında maddi kayba uğranıldığı görülmüştür. Bilim Kodu :225 11 01 Anahtar Kelimele r : Planlama, Yatırım, Kaynak, Kısıtlı kaynak, CPM Sayfa Adedi :47 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.M.Haluk ÇELİK
Özet (Çeviri)
THE PLANING OF CONSTRUCTION EXPENDITURES UNDER THE RESTRICTED FUND CLAUSE (M.Sc. Thesis) Fatma ZORLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT Because of the waned funda level of TÜRKİYE; expenditures must be limited sequence about construction aspect. Preliminary, at production sector, period of achieve has being prevailed. But the runoff of the economics defection has been exposured that expendits all the sources must be diminished. In this study, CPM methods has been staple applicated to ANKARA VACINE, SERUM AN MEDICINE INSTUTE construction Period and the cost estimate has distilated and compared under the restricted clause. Result according to optimum solution is explicitly incremented. If man-work is limited that drags the in crementos of fund and prolongs the duration of construction. Science code: 2251101 Key Words : Planing, Investment, Fund, Restricted Fund, CPM Page number : 47 Adviser : Prof.Dr. Halük ÇELİK