Çankırı-Korgun mevkii pembe andezitinin kaplama taşı ve bordür taşı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
The Investigation of utiliztation possibility Çankırı-Korgun region of pink andesits kerbs stone and cover stone
- Tez No: 114921
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÇANKIRI-KORGUN MEVKİİ PEMBE ANDEZİTİN BORDUR TAŞI VE KAPLAMA TAŞI OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bayram AKILLI Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ağustos 2001 ÖZET Türkiye'de doğal yapı malzemeleri inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllarda gerek teknoloji yoksunluğu, gerekse ihtiyacın ön plana çıkmamasından dolayı andezit taşları, kabaca işlenerek şekillendirilmekte iken günümüzde gelişmiş teknoloji yardımıyla istenilen şekillere ulaşmak daha kolay olmaktadır. Bu ön çalışmada Çankırı-Korgun mevkiinde bulunan pembe andezit ocağından çıkan andezit taşının mühendislik ve teknolojik özelliklerinin kaplama ve bordur taşı olarak kullanılmaya uygun olduğu saptanmıştır. Ancak bu andezitlerin donma-çözülmenin sık olduğu bölgelerde su birikintisi ve sürekli ıslak bulunan alanlarda kullanılması zamanla don etkisinden dolayı bozuşmaya uğrayabileceği yapılan deneylerin sonucundan anlaşılmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.11.01 Pembe andezit, Bordur taşı, Kaplama taşı 49 Yrd. Doç Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF UTILIZ TATION POSSIBILITY ÇANKTRI-KORGUN REGION OF PINK ANDESITS KERBS STONE AND COVER STONE. (M.Sc. Thesis) Bayram AKILLI GAZI UNIVERSITY INSTTTUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT Natural construction materials are used extensively in Turkey. But, in last decades because of technological insufficiency andesite rocks have been only handworked, roughly. Nowadays, because of technological developments andesite rock can be easly formed in required dimensions. There fore andesite rocks are being used in construction industry in very wide areas. In this study the engineering and technological properties of pink andesite rocks from Çankırı-Korgun region are evaluated for the purpose of using in covering and kerbs. It is concluded that using of the pink andesites materials in regions with freezing thawing effects water accumulations and continously wetness are very critical as a construction or covering materials. Science Code Key Words Total Number Of Pages Superviser 225.11.01 Pink andesite, Kerbs stone, Cover Stone 49 Yrd.Doç.Dr. Osman ŞİMŞEK