Epilepsi nöbetlerinin sirkadyen ritm ve melatonin ile ilişkisi
Association of epileptic seizures with circadien rhytm and melatonin
  1. Tez No: 115014
  2. Yazar: ÖNER YALIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEHİM ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
7-OZET Bu çalışmada sirkadyen özellik gösteren epilepsilerde melatoninin gündüz-gece varyasyonlarını ve sirkadien ritmlerdeki değişiklikleri araştırmayı amaçladık. Çalışma 01 Ocak 2000, 30Eylül 2000 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi hastanesi Nöroloji Polikliniğine başvuran ve karbamazepin kullanan on kişilik nokturnal epilepsili grup, on kişilik kompleks parsiyel epilepsili grup ve on kişilik sağlıklı kontrol grubunu içeriyordu. Her üç grupda da saat 10.00, 22.00, 01.00, 05.00 melatonin kan düzeyleri çalışıldı. Nokturnal epilepsili hasta grubunun saat 10.00 melatonin düzeyinin hem kompleks parsiyel epilepsili gruba hem de kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde düşük olduğu tesbit edildi. Literatürde genel bir melatonin düşüklüğünden bahsedilirken herhangi bir saate özel melatonin düşüklüğünden bahsedilmemiştir. Nokturnal epilepsili hasta, kompleks parsiyel epilepsili hasta ve kontrol grupları arasında melatonin sirkadien ritminde bir fark olmadığı görüldü. Nöbet geçiren nokturnal epilepsili hastanın postiktal melatonin düzeyinde artış saptanırken, nöbet geçiren kompleks parsiyel epilepsili hastanın postiktal melatonin düzeyinde değişiklik saptanmadı. Bu çalışma, melatoninin sirkadien düzeyinde anlamlı bir değişiklik bulunmamasından dolayı epilepside sirkadien özelliklerin nöroendokrin sistem ile arasında etkileşim olmadığını göstermektedir. 36
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY The aim of the study is to investigate the day and night variations of melatonin levels and changes in its circadian rhtym in epileptics with circadian character. 10 nocturnal epileptic and 10 complex partial epileptic patients under carbamazepine therapy and 10 healthy volunteers who had applied for Neurology outpatient clinic of Erciyes University Medicine Faculty during the period between 1st January 2000- 30th September 2000 were enrolled in the study. The blood melatonin levels were studied at 10.00, 22.00, 01.00, 05.00 in all cases. It was found that the level of melatonin at 10.00 in nocturnal epileptic patient group was significently lower than those in both complex partial epileptic and healthy control group, In the literature, the presence of lower level in nocturnal epileptic group was reported during all day and night periods rather than a specific time only two patients, one from nocturnal epileptic and the other from complex partial epileptic group had seizures during the test time. We detected an increasement in postictal melatonin level in this nocturnal epileptic patient, but not in the complex partial epileptic patient. In this study, as a result, it is shown that any relation between epileptic circadian rthym and neuroendocrin system dosen't exist since there isn't any significant change in circadian levels of melatonin. 37