Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalardakan leptin seviyesi ile bazal metabolizma hızı, insülin ve vücut adipozitesi arasındaki ilişki
Correlation between blood leptin levels and bazal metabolic rates, insulin and body adipozity in the patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 115038
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA ERDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yağ dokusundan salınan leptin hormonunun vücut ağırlığı ve vücut enerji dengesinin sağlanmasında önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Obezlerde serum leptin düzeyleri yüksektir. Ancak obeziteye eşlik eden İR ve dolayısı ile DM gibi hastalıkların leptin ile olan ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Araştırmamızda DM'lu hastalarda leptin ile BMR, insülin, ÎR ve vücut adipozitesi arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır Çalışmamıza OAD ilaç, insülin kullanan tip 2 DM'lu hastalar ile kontrol grubu kadın ve erkekler olmak üzere toplam 126 olgu dahil edildi. Elde ettiğimiz bulgulara göre sağlıklı kişilerdeki leptin seviyesi ile BMR arasındaki kuvvetli korelasyonun diabetik hastalarda bozulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
(Correlation Between Blood Leptin Levels and Basal Metabolic Rates, Insulin and Body Adiposity In The Patients With Type 2 Diabetes Mellitns) Leptin released from adipose tissue is thought to have important role in regulating body mass and the energy metabolism. Serum leptin level increases in obese subjects. However, it is not exactly known whether is there a relationship between leptin and insulin resistance and DM. In the present study we aimed to investigate the correlation between leptin and BMR, insulin, DR. and body adiposity in the type 2 diabetic patients. 126 subjects were investigated in the study. Six groups were designed as males and females with OAD drug, insulin, control. It was seen that the strong correlation of leptin levels and BMR in healthy subjects was diminished in diabetic patients.