İç Anadolu bölgesinde yaşayan sağlıklı ve sigara içmeyen kişilerde solunum fonksiyon tahmin formüllerinin geliştirilmesi
The Development of pulmonary function prediction formulas in healthy non smokers living in Central Anatolia
  1. Tez No: 115052
  2. Yazar: SAİT SELÇUK ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 5914
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (Tıp) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ Konya - 2002 Sait Selçuk ATICI Danışman Doç.Dr.Hüseyin UYSAL İç Anadolu Bölgesinde Yaşayan Sağlıklı ve Sigara İçmeyen Kişilerde Solunum Fonksiyon Tahmin Formüllerinin Geliştirilmesi Solunum fonksiyonlarını tahmin için geliştirilen formüller çalışmanın yapıldığı gruba özgüdür. Günümüzde kullanılan tahmin formüllerinin çoğu, batı ülkelerinde yaşayan beyazlarda yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda oluşturulan solunum fonksiyon tahmin formülü bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, İç Anadolu Bölgesi'nde yaşayan sağlıklı ve gönüllü kişilerde solunum fonksiyon testleri (SFT) yapılarak statik ve dinamik değişken değerlerin tahmin formüllerinin oluşturulması amaçlandı. Bu çalışmada, sağlıklı ve gönüllü yaşlan 20 ile 65 ve üzeri arasında değişen 152 erkek ve 175 bayan toplam 327 kişiye SFT uygulandı. Spirometrik ölçümler Sensormedics PFT Sistem 2400 model sulu spirometre ile ATS kriterlerine uygun olarak yapıldı. Solunum fonksiyon testi statik ve dinamik değişken değerleri için tahmin formülleri çoklu regresyon analizi ile yapıldı. Anlamlılık seviyesi 0.05 olarak alındı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The development of pulmonary function prediction formulas in healty non smokers living in Central Anatolia. The formulas devaloped to prediction pulmonary function are spesific to the groups that the studies are done.Most of the prediction formulas used to day depend upon the studies done on whites living in Western Countries. İn our country there are no pulmonary function prediction formulas formed recently.There fore, in the study, doing pulmonary function tests in healty volunteers living in Central Anatolia, to form the prediction formulas of statistical and dynamic values was aimed. İn this study, PFT were applied to totally 327 people, being 152 man and 175 women, aged between 20 and 65 and over. Spirometric measurements were done with Sensormedics PFT System 2000 model water spirometer and in occordance with ATS criteria. Age as years, square of age and height in meter were accepted has in dependent variables. The prediction formulas for the static and dynamic variabl volues of PFT were done with multipl regression analysis. The meaningfulness level accepted as 0.05.