Testosteron ve A vitamininin tavşanlarda bazı pıhtılaşma faktörleri, lipit peroksidasyonu ve lipit profili üzerine etkileri
The Effects of testosterone and vitamin E on some coagulation factors, lipid peroxidation and lipid profiles in rabbits
- Tez No: 115053
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT AKSAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, kastre, normal ve Have testosteron ile bunlara ek olarak E vitamini verilmesinin koagulasyon parametreleri, lipit peroksidasyonu ve lipit profili üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla 46 erkek Yeni Zellenda tavşanı; 1. Kontrol (n=8), 2. Testostron (n=8), 3. Testosteron-E vitamini (n=8), 4. E vitamini (n=8), 5. Kastrasyon-E vitamini (n=7) ve 6. Kastrasyon grubuna (n=7) ayrılarak l0mg testosteron propionat ve 100 mg/kg dl-a tokoferil asetat 40 gün, günaşırı uygulanmıştır. Trombosit sayısı, kontrole göre 2. grupta artarken 6.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The aim of the study was to investigate the effects of testosterone and vitamin E on the haemostatic system, lipid profiles and lipid peroxidation levels in rabbits. For this purpose, 46 New Zelland White male rabbits were classifield to 6 groups as fallows; 1. Control (n=8), 2. Testosterone (n=8), 3. Testosterone- Vitamin E (n=8), 4. Vitamin E (n=8), 5. Castaration-Vitamin E (n=7) and 6. Castration (n=7) groups and were feed for 40 days. 10 mg testosterone propionate and 100 mg dl-cc tocopheryl acetate injected to animals every other day. The number of platelet was observed to increase in the 2nd group, was decreased in 6th group (p0.05).