Farklı hormon replasman tedavi protokollerinin beyin kan akımına etkileri
Different hormone replacement protocols to brain blood flow
  1. Tez No: 115115
  2. Yazar: ÇETİN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN AYGEN, DOÇ.DR. KEMAL KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç : Bizim bu çalışmadaki amacımız farklı hormon replasman tedavi protokollerini beyin kan akımına etkisini araştırmaktadır. Materyal Metot : Çalışmaya alınan 53 hasta geliş sırasına göre, rastgele dört gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak alındı. İkinci grupa 50 u. transdermal beta estradiol + her siklusta 14 gün 200 mg mikronize progesteron verildi. Üçüncü gruba 0.625mg Konjuge östrojen + her siklusta 14 gün 200 mg mikronize progesteron verildi. Dördüncü gruba 2.5 mg tibolon verildi. Tedavinin başlangıcında, dördüncü ay 50sonunda ve 18. ay sonunda MCA ve ICA' nın dopplerleri yapılarak RI ve VM değerleri hesaplandı. Bulgular : MCA' mn RI ve Vm değerinde her dört grupta başlangıca göre dördüncü ve 18. ayda önemli bir değişim meydana gelmedi (P>0.05). Grupları birbiriyle karşılaştırdığımızda, başlangıç, dördüncü ve 18. ay değerlerinde önemli bir fark yoktu. (P>0.05). ICA RI değerinde birinci ve ikinci grupta başlangıca göre dördüncü ve 1 8. aylarda anlamlı bir değişim olmadı (P>0.05). Üçüncü ve dördüncü grubun dördüncü ay ICA RI değeri ile, üçüncü grubun 18. ay ICA RI değerinde başlangıç değerine göre istatistiksel olarak anlamlı oranlarda düşme meydana geldi (PO.05). ICA Vm değerinde ise hem grup içinde hem de gruplar arasında başlangıç değerine göre dördüncü ve 18. ay değerinde ise anlamlı bir değişim meydana gelmedi. (P>0.05). Sonuç : Farklı hormon replasman tedavi protokolleri MCA Rl'de, MCA Vm değerinde ve ICA Vm değerinde önemli oranda düşüşe neden olmamakla birlikte, ICA Rl'de düşüşe neden olabilmektedir. ICA RI' deki bu düşme beyin kan akımının artmasında, AH 'den korunmada ve yeterli kognitif fonksiyonların sağlanmasında önemli rol oynayabilir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective : The aim of this study is to explore the effects of different hormone replacement treatment protocols to brain blood flow. Material and Methodology : 53 patients, used in this study, is divided into four groups randomly. The first group is assumed as the control group. The other groups are treated as follows; - 50 u, transdermal beta estradiol + in each period 200 mg micronized progesteron for 14 days is given to the second group. 52- 0.625 mg conjugated ostrogen + in each period 200 mg micronized progesteron for 14 days is given to the third group. - 2.5 mg tibolone is given to fourth group. The RI and VM values are calculated according to the MCA and ICA dopplers which are carried out three times (at the beginning of the treatment, at the end of the 4th month and at the end of the 1 8th month) during the treatment. Diagnosises: RI and VM values of MCA did not change significantly at the end of the 4th month and at the end of the 18th month for all groups (P>0.05). When the groups are compared with each other again there was no significant change at the beginning of the treatment, at the end of 4th month, and at the 18th month of the treatment (P>0.05). The ICA RI values of first group and second group again did not change so significantly at the end of 4th month and at the end of 18th month when compared with the beginning of the treatment (P>0.05). But the ICA RI value of third and fourth group calculated at the end of 4 th month and the ICA RI value of third group at the end of 18th month decreased significantly when compared with the beginnig values of the treatment (PO.05). The ICA VM value did not change both in case of ingroup camparisons and comparisons between groups which is calculated again three times, at the beginning of the treatment, at the end of 4 th month and at the end of 1 8th month of the treatment (P>0.05). Conclusion : Different hormone replacement treatment protocols does not make a significant difference on MCA RI, MCA Vm and ICA Vm values but can cause a decrease on ICA RI values. The decrease of ICA RI may take an important role in the augmentation of brain blood flow, protection from AH and achievement to enough cognitive functions. 53