Beslenme dersi alan ve almayan Afyon Kocatepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin beslenme bilgi ve alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A Study on the knowledge and habits regarding nutrition of students, both those who taking a course on nutrition and those do not at Afyon Kocatepe University
  1. Tez No: 115181
  2. Yazar: NURHAYAT ÖZPINAR KARAYORMUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
91 VLOZET Bu çalışmada Afyon Kocatepe üniversitesi meslek yüksekokullarında beslenme dersi alan ve beslenme dersi almayan öğrencilerin beslenme bilgi ve alışkanlıkları saptanarak eğitimin doğru beslenme alışkanlıktan kazanılmasındaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya beslenme dersi alan 172, beslenme dersi almayan 186 olmak üzere toplam 358 öğrenci katılmıştır. Araştırma 2001 yılının bahar yanlında yapıldı. Veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre beslenme dersi alan ve beslenme dersi almayan öğrencileri beden kitle indeksleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
92 VD.SÜMMARY This study aims to determine the level of knowledge and habits regarding nutrition among the students at Afyon Kocatepe University, both those who take a course on nutrition and those do not. In doing so, it aims to assess whether education has a role in developing a good nutrition habit among the students. The study is based on the questionnaire applied to 358 students, 172 taking a course on nutrition and 186 not taking such a course, during Spring 2001. The results of the study reveal that there is a meaningful difference between body indexes of the students taking a course on nutrition and those not taking such a course (p< 0,05). It also reveals that the students have similar socio- cultural levels. They generally take nutrition three times in a day but it is lunch that is not sometimes taken. In addition, while %55.9 and % 21.0 of the students not taking a course an nutrition have a habit of smoking and drinking, % 51.2 and % 18.6 of the students taking a course on nutrition have the same habit.