47 Non Hodgkin lenfomalı çocuk hastanın klinik, laboratuar bulguları, tedavi protokolleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 115189
  2. Yazar: ÖMER DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CELAL DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çocukluk çağı ölüm nedenleri içinde kanser, %10'la kazalardan sonra ikinci sıklıktadır. Ülkemizdeki büyük onkoloji merkezlerinden derlenen verilere göre çocukluk çağı kanserlerinden, lenfomanın da lösemiye yakın sıklıkta olduğu görülmüştür. Çocukluk çağı lenfomalarda tedavi sonuçları 1970'li yıllardan öncesinde oldukça kötüydü ve 5 yıllık yaşam oranları ancak %5 düzeyindeyken, son 30 yılda kemoterapide büyük gelişmelerle NHL'lı hastalarda %80'den yüksek kür oranlarına ulaşılmıştır. Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisinde 1993 - 2001 tarihleri arasında NHL tanısı ile izlenen 47 vaka retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalıkla ilgili klinik, laboratuar parametreleri, tedavi protokolleri ve sonuçları değerlendirilmiş, bulgular literatürle karşılaştırılmıştır. Hastaneye başvuru şikayetleri incelendiğinde, ilk sırada hastaların yaklaşık üçte ikisinde görülen karında şişlik, kitle ve karın ağrısının olduğu bulunmuştur. Bu abdominal yakınmaların ardından halsizlik, kilo kaybı ve ateş gibi sistemik şikayetlerin de sık olduğu saptandı. Yaş ortalaması 6,30 olarak, erkek/kız oram 2,36 olduğu görüldü. Anemi hastaların dörtte üçünde, trombositoz ise hastaların yaklaşık yarısında saptandı. Hastaların çoğunluğuna ileri evrelerde tam konulabilmişti. Modifiye LSA2L2 ve NHL BFM 90 hastalarımıza uygulanan iki majör kemoterapi protokolleriydi Modifiye LSA2L2 protokolü uygulanan 19 hastanın üçünde (%16) tedavinin ilk üç ayı içinde relaps oldu. Her iki protokol için kümülatif yaşam oranları, Kaplan Meier yöntemi ile karşılaştırıldığında farklı olmadığı görüldü(P=0,12).
Özet (Çeviri)
Cancer is the second most common cause of death in childhood. In our country lymphomas is almost as frequent as leukemia during childhood. The results of pediatric lymphomas before the 1970s were extremely poor. The only therapy that could lead to cure in very few patients with localized disease (stage 1) was irradiation. Now, using combination chemotherapy protocols brings over 80% overall cure rates in the treatment of NHL in many centers. In this study, we retrospectively investigated 47 patients with NHL followed up at Dicle University Pediatric Hematology Oncology unit from 1993 to 2001. Clinical findings, laboratory parameters, treatment modalities and results were evaluated and findings were compared with literature. In our study, mean age was found to be 6,3 years, and male/female ratio was 2,36. Anemia and thrombocytosis were present for more than half of patients. About %80 of patients had high stage disease at diagnosis. Most common complaint was abdominal pain and/or mass at admissioa These complaints were present about two thirds of patients. Weight loss, fever, weakness like systemic complaints were also common among patients. Because of discontinuation of therapy, %40 of patients could not be followed up and get a standard chemotherapy regimen. Modified LSA2L2 and NHL BFM 90 protocols were two major chemotherapy protocols applied to our patients. Between two regimens, no statistically difference in cumulative life ratios were found by using Kaplan Meier statistical analysis.