İlk iki yıl içinde nöbeti başlayan epileptik çocuklarda prognozu etkileyen faktörler
Factors affecting prognosis of children who have seziures in their first two years of life
- Tez No: 115228
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR ALTUNBAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Diğer hastalıklarda olduğu gibi epilepside de prognoz ve etki eden faktörlerin bilinmesi gerek, hekim, gerek aile ve gerek hasta için son derece önemlidir. Hayatın ilk yıllarında nöbet başlangıç yaşı olan hastaların diğer yaş gruplarından etyolojik yönden ve nöbetin klinik ekspresyonu yönünden önemli farklılıklar olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla prognozun da farklılık göstermesi beklenir. Bu nedenle, biz de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Polkliniğine 1992-1997 yıllan arasında başvuran ve nöbet başlangıç yaşı 1-24 ay arası olan 75 epileptik çocukta nörodevelopmental prognoz ve nöbet prognozu üzerinde etkiili olabilecek prediktif risk faktörlerini araştırmak amacı ile bu çalışmayı planladık. Prognoz üzerinde etkili olabileceğini düşündüğümüz risk faktörleri arasında nöbet tipi, nöbet başlangıç yaşı, nöbet sıklığı, nöbetin etyolojisi, EEG bulgusu, radyolojik bulgu, ailede epilepsi öyküsü, akrabalık, antiepileptik ilaç sayısı, gestasyon yaşı, cinsiyet, perinatal anoksi varlığı, neonatal nöbetin olması, status epileptikus varlığı, başlangıç mental retardasyon ve nörolojik anormallik bulgusu incelendi. Nörodevelopmental gelişim üzerine etkili risk faktörleri olarak ilk geliş mental retardasyon ve nörolojik anormalliğin olması, nöbet tipi, etyoloji, antiepileptik ilaç sayısı, EEG' de epileptik aktivitenin olması, neonatal nöbet ve perinatal, anoksi varlığının etkili olduğu (p0.05). Nöbet kontrolü üzerine etkili risk faktörleri olarak nöbet tipi, etyoloji, antiepileptik ilaç sayısı, EEG' de epileptik aktivitenin olması, status epileptikus varlığı, nöbet sıklığı, neonatal nöbet, perinatal anoksi varlığı, ilk geliş mental retardasyon ve nörolojik anormalliğin olmasının etkili olduğu (p0.05). Bu risk faktörlerinin birbirinden bağımsız olarak etkilerini incelemek amacıyla çok değişkenli analiz yöntemi uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factors affecting prognosis of children who have seziures in their first two years of life To know about the prognosis and the factors that effects, is so important for the doctor and also the family and the patient, in all disease includes epilepsy. The patients, that started to have seizures in the first years of their lives, have great differences about the ethiology and the clinic presentation of the seizure. So that it's also different about the prognosis. Because of this, we studied the predictive risk factors related neurodevelopmental prognosis and the prognosis of the seizure, with 75 epileptic children whom had the seizures started in first two years of the age (1-24 months) that come to our clinic Çukurova University, the Pediatric Neurology between 1992-1997. And we studied the risk factors that effects the prognosis. These are; the type of the seizures, the year of age that the seizure started, the frequency of the seizure, EEG and the radyologic findings, the story of the epilepsy in the family, being relative, the number of the epileptic medicines, the gestational age, perinatal anoxy, sex, status epilepticus and the neonatal seizures in the story, starting of the mental retardation and the neurological abnormalites. And we showed that the risk factors that effects the neurodevelopmental prognosis are; the starting of the mental retardation, neurological abnormalites, the type and the ethiology of the seizure, the number of the antiepileptic medicine, epileptic activity in EEG, neonatal seizure and perinatal anoxy (P0.05). And at the same time, the risk factors that effects in the contralling of the seizures are; the type and the ethiology of the seizure, number of the antiepileptic drugs, epileptic activity in EEG, status epilepticus in the story, the frequency of the seizures, neonatal seizure, perinatal anoxy, starting of the mental retardation and the neurological abnormalites (p0.05). To see the effects of these risk factors we use the logistic regression. And we saw that, perinatal anoxy, status epilepticus and the type of the seizure are related in contralling the seizures. Neurological abnormalites and number of the drugs are with the mental retardation in the last coming.