Çabuk kuvvet antrenmanlarının, 14-15 yaş grubu basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkileri
The Effects of explosive power training the physical and physiological parameters of basketball players aged 14-15 years
- Tez No: 115281
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
52 7.0ZET Bu çalışma, 8 haftalık çabuk kuvvet antrenmanının 14-15 yaş grubu kız-erkek basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkilerini, tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, 10 kız 10 erkek deney, 10 kız 10 erkek kontrol grubu olarak toplam 40 basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Deney grupları, 8 hafta boyunca haftada 3 gün çabuk kuvvet antrenmanı istasyon metodunu, kontrol grupları ise, haftalık düzenli antrenmanlarını yaptılar. Antrenmanlara başlamadan önce ve 8 haftalık antrenman programı sonunda sporculara geçerliliği kabul edilmiş olan laboratuvar ve motorik spor testleri uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi t testi ile yapıldı. Deney grubundaki deneklerin, antrenman programı sonrası gerek sağ gerekse sol el kavrama kuvveti değerlerindeki artış istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur (P < 0,01). Vücut yağ yüzdesi değerlerinde ise azalma görülmüştür (P < 0,01). Motorik spor testlerinden; 30 sn. mekik, 30 m. sürat, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, sağlık topunu çift elle öne atma, çift ayak kasa sıçrama, maksimal bench press ve maksimal squat değerlerindeki antrenman sonrası artış istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur (P < 0,01). Erkek ve kız deney grubundaki deneklerin ön ve son test diastolik kan basıncı, 30 m. sürat, çift ayak kasa sıçrama değerlerinde istatistiki açıdan anlamlı fark bulunmuştur (P < 0,01). Vücut yağ yüzdesi değerlerinde ise azalma görülürken mekik değerlerindeki artış53 anlamlı bulunmuştur (P < 0,05). Diğer ölçüm sonuçlarmdaki değerler ise istatistiki açıdan anlamlı bulunamamıştır (P > 0,05).
Özet (Çeviri)
54 8.SUMMARY This research has been carried out in order to specify the various effects of 8 week-explosive power on the physical and physiological parameters of male and female basketball players whose ages differ from 14 to 15. 10 female and 10 male players as experiment group and 10 female and 10 male players as control group, in total, 40 players have contributed to this research voluntarily. During eight weeks, experiment groups have accomplished explosive power station method three times a week while control groups have done their weekly regular training exercises. Before and after the training exercises, measurements for the basketball players were made. Statistical analyses of the data gathered from the subjects of the experiment were made with t test. The increase in the values of right-left hand grip of the players in the experiment group before and after the training sessions have been found statistically meaningful (P < 0.01). Where as a decrease in percent body fat has been observed (P < 0,01). Among the motoric sport tests applied to the experiment groups, the increase in horizontal jump, throwing health ball, 30 sec. sit up, 30 meters sprint, vertical jump with two legs on bench, maximal bench press and maximal squad measurements have been found statistically meaningful (P < 0,01).55 As a result of the measurements applied to the male and female players in the experiment group, high and low blood pressure, 30 meters sprint and vertical jump with two legs on bench are statistically found meaningful (P < 0,01). Furthermore; the difference in the measurement of percent body fat and sit up have been found important (P < 0,05). However; the values in other measurement results have not been regarded as meaningful (P > 0,05).