Aktif ve pasif ısınma protokollerinin diz fleksiyon ve ekstansiyon izokinetik kuvvetlerine akut etkileri
Acute effects of active and passive warm-up protocols on knee flexion and extension isokinetic strength
- Tez No: 631271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı ısınma protokollerinin diz izokinetik kuvveti (PTEX ve PTFLX) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla toplam 33 sedanter erkek (yaş: 21.71 ± 1.94 yıl) çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Denekler randomize olarak aktif ısınma (genel ısınma), pasif ısınma (masaj) ve hiçbir ısınma olmayan kontrol uygulamalarına katıldılar. Deneklerin izokinetik ölçümleri izokinetik dinamometre (CSMI Cybex Humac Norm, ABD) ile yapıldı. İzokinetik testler 4 farklı hareket açısında (60os-1 / 120os-1 / 180os-1 / 240os-1) yapıldı. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programında tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve LSD düzeltme testleri kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre, izokinetik diz pik tork ve averaj güç verileri üzerinde aktif ısınma uygulaması lehine tüm açısal hızlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak, aktif ısınmanın izokinetik diz kuvveti üzerinde istatistiksel olarak pozitif yönde bir etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different warm-up protocols on knee isokinetic strength (PTEX and PTFLX). With this purpose, a total of 33 sedentary male (age: 21.71±1.94 years) participated voluntarily in the study. The subjects participated in randomly three trials as an active warm-up (general warm-up), passive warm-up (massage) and control. Isokinetic measurements of the participants were performed with an isokinetic dynamometer (CSMI Cybex Humac Norm, USA). Isokinetic tests were performed at 4 different motion angles (60os-1 / 120os-1 / 180os-1 / 240os-1). In SPSS 20.0 package program repeated measures one way ANOVA and LSD correction tests were used for the analysis of the data. According to the results of the research, significant differences were found isokinetic knee peak torque and average power in all angular velocities in favor of active warm-up trial (p0.05). In conclusion, it can be said that active warm-up had a statistically significant positive effect on isokinetic knee strength.