Spor tesislerinin kullanımı açısından sporcuların istek ve beklentileri (Van ili uygulaması)
The Needs and expectations of the athlets by means of the use of the sports centers (as in application in the Van)
  1. Tez No: 115329
  2. Yazar: SÜHA KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 692
Özet
-82 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Van İlinde spor tesislerinden faydalanan sporcuların istek ve beklentilerini belirlemek oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini 11922 spor yapmış ve/veya yapmakta olan kişi teşkil etmektedir. Tesadüfi örneklem yoluyla 558 kişiye 22 soruluk anket uygulanmıştır. Araştırmada frekans, yüzde, ki-kare çözümlenmesi ile SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Spor tesislerinin kullanımı için özendirici tedbirlerin alınmadığı %88,4 oranında ifade edilmiştir. Spor tesislerinin sayıca yetersiz olduğunu deneklerin %90,l'i,mevcut spor tesislerinin sağlıksız spor ortamına sahip olduğu ise %83,7'si tarafından belirtilmiştir. Spor tesislerinin spor yapabilmek için ön koşul olduğu düşüncesi %45,5 oranında ortaya çıkmaktadır. Spor tesislerinden yeterince yararlanılmamasında amaca uygun spor tesislerinin bulunmadığı %60,5 ile ifade edilirken, nitelikli tesis işletmecisinin olmadığım belirtenler %47,7'dir. Cinsiyet ile spor tesislerinden yararlanma imkanı verilmesi gereken kurum arasında anlamlı bir ilişki görülürken, cinsiyet ile spora gerekli önemin verilmesine engeller konusunda da anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya çıkmıştır. Yaş gruplarıyla sağlıklı spor yapabilme ortamı arasında anlamlılık bulunurken, yaş gruplarıyla ilk planda yapılması istenen spor tesislerinin hangileri olduğu konusunda da anlamlı bir ilişki görüldüğü anlaşılmıştır. Öğrenim durumu ile spor yapılan tesislerin sayıca yeterliliği arasında ve spor tesislerinden yeterince yararlanamama nedenleri arasındaki ilişkilerde de anlamlılık bulunduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar Van ilinde spor tesisleri konusunda sporcuların önemli problemlerinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The purpase of this research is to determine wishes and expectations of inhabitants who profit by sport facilities in Van city. The target sample of the study was 11922 people who had done and/or have been doing sport. Randmonly selected 22 questions. Statistical frequency (f), persantage distribution (%), chi-square (x2) and SPSS statistical computer program were used in this research. It was exprssed by %88,4 that it hasn't been taken required caring measurements of using sport facilities. In adequating numbers of sport facilities was stated by %90,1 of samples, possessing un healty sport facilities of existent sport facilities was stated by %83,7 of samples. It was arised by %45,5 that beeeing the first candition of doing sport requries sport facilities. It was stadet by %60,5 that nonexisting of target objected sport facilities causes insufficient using of sport facilities, non-existing of qualified administrators of facilities was staded by %47,7. It is seemed that existing of a relationship between sexuality and association which permits using of sport facilities, existing a meaningful relation between sexuality and the subject about difficulties of paying requried attetion on sport. While being a meaningfulness between age groupse and environment of doing healitysport, it is understood that a meaningful relationship was seemed between age groups and sport facilities, Which should done at first. A meaningfulness was determined between education situation and insfficiency of using sport facilities. Those outcomes arised that inhabitonts of Van city have some important problems about sport facilities.