Amerikan futbol oyuncularında spor kıyafetinin stabiliometri ve sürat performansı üzerine etkisi
Effect of sports wear on stabilometry and speed performance American football players
- Tez No: 115345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Özkan F., Amerikan Futbol oyuncularında spor kıyafetinin stabiliometri ve sürat performansı üzerine etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2002. Amerikan Futbolunda sporcular, çok fazla direk darbe, çarpışma ve düşmelere maruz kaldıkları için, kask, omuz pedleri, göğüs koruyucusu, dizlik vb. aparatları içeren koruyucu kıyafet giymektedirler. Ortalama 6 kg ağırlığındaki bu spor kıyafetinin sporcunun sürat ve denge performansını etkileyebileceği düşünülmüş ancak bununla ilgili hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmaya Bilkent Üniversitesi Amerikan Futbol Takımında oynayan 28 asıl oyuncu alınmış ve öncelikle sporcular vücut kompozisyonu ve somatotipleri yönünden değerlendirilmiştir. Statik ve dinamik dengenin en önemli elementi olan proprisepsiyon, stabiliometrik test (KAT 2000) ile; sürat performansı ise, 30m sprint ve 10m slalom koşu (HÜFA) ile değerlendirilmiştir. Ölçümler önce kıyafetsiz sonra kıyafetli yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çizgi (Lineman) oyuncularının geride oynayanlara (back) oranla daha kilolu, VKİ'nin (vücut kitle indeksi) daha yüksek, endomorf ve mezomorf tiplerinin daha baskın, sürat testlerinde daha yavaş oldukları gözlenmiştir (p0.05). Sporcu sağ ayak üzerinde dengede iken dengenin sağ ve arkaya, sol ayak dengede iken sola ve arkaya kaydığı ve spor kıyafetinin bu yönelimi değiştirmediği gözlenmiş. Her iki ayak üzerinde dinamik dengede kişinin öne ve sağa kaydığı, kıyafet giydiğinde ise ön arka dengenin eşitlenip, sağdan sola kaydığı gözlenmiştir. Üç denge testinde sporcular kıyafetli daha iyi dengelerini korurken, bu fark sadece sağ statik dengede istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p< 0.05). HÜFA slalom koşu testinde kıyafetli ve kıyafetsiz ölçümler arasında fark bulunurken (p< 0.05), düz sprint koşu testinde bu fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır (p> 0.05). Sporcuların boy uzunluğu ve kiloları ile statik ve dinamik denge skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmazken (p>0.05), sadece sol statik dengeVI testinde boy uzunluğu ile negatif korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Özkan F., Effect of sports wear on stabilometry and speed performance American Football Players. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master Thesis in Sports Physiotherapist Program, Ankara, 2002. The players in American Football usually wear head protective, face protective, shoulder pad, chest protective and something like these protective wear because they often meet to direct stroke, crash and falling down. It was considered that this kind of protective sport wear has about by 6 kg weight can be effective on speed and balance performance. However, it can't be found any investigation about on this subject. In this study 28 basis players had participated who play in Bilkent University Team of American Football and they were evaluated on anthropometric and somatotype variables. Proprioception which is the most important element of static and dynamic balance was evaluated with stabiliometric test (KAT 2000) and speed performance with 30 m sprint and 11m slalom run (HÜFA). The tests were done by wearing and without wearing and after that the results were compareded. Results indicate that compared with other back players, the lineman players had were weight, and height level in BCI; they were more mesomorphic and endomorphic and had less speed on testes. (p0.05) It was seen that the balance was on the left foot as a result it was found that the sports wear wasn't change these direction. By observations the person dynamic balanced on his both foot was slide in front and right but after wearing back and front balance was equaled by displaced from right to left. It was observed that the players could more protect their balances by wearing at three balance tests. But there was a statistically on right balance tests (p< 0.05). There was a significant differences between wearing and without wearing on HÜFA slalom run test (p0.05). Although there weren't anysignificant differences between the scores of static and dynamic balance and the weight and height of players, there were negative correlation with height only in left static balance taste.