Edirne il merkezi lise öğrencilerinde fiziksel aktivitenin ve yeme davranışının değerlendirilmesi
Evalution of the physical activity and eating behavior among high school students in Edirne city center
  1. Tez No: 643455
  2. Yazar: DAMLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, ergenlik dönemini yaşamın 10-19 yaş arasındaki evresi olarak tanımlamıştır. Ergenlerin dünya nüfusunun içindeki payı yaklaşık % 20'dir. Ergenlik dönemi, fiziksel ve psikolojik değişikliklerle karakterize olan, yaşamda, bebeklik çağından sonraki ikinci hızlı gelişme atağının olduğu evredir. Ergenlik döneminde edinilen yanlış beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları, hayatın ileri dönemlerinde kalıcı olabilmekte ve kişilerin sağlığını yaşamı boyunca etkileyebilmektedir. Çalışmanın örneklemini Edirne İl Merkezi'ndeki liselerde öğrenim gören 1540 kişiden oluşturmaktadır. Veriler 90 sorudan oluşan bir anketle toplanmıştır. Anket içinde 7 sorudan oluşan fiziksel aktivite ölçeği ve 58 sorudan oluşan yeme davranışı ölçeği uygulanmıştır. Öğrencilerin yeme davranışı ölçeğinde verdikleri cevaplara göre % 1,2'si kötü, % 43,9'u orta, % 51,8'i iyi, % 3,1'i çok iyi yeme davranışı kategorisine girmekteydi. Öğrencilerin gelir grupları ve yeme davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (x2=9,032; p=0,029). Üst gelir grubundaki öğrencilerin sosyoekonomik düzeyinin iyi olmasının beslenme alışkanlıklarına da yansımış olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılan öğrencilerin beden kitle indeksleri ile yeme davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (x2=27,808; p=0,001). Araştırmaya katılan öğrencilerin % 21,4'ü fiziksel aktivite ölçeğine göre yeterli düzeyde aktifti.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization has defined adolescence as the stage of life between the ages of 10-19. The share of adolescents in the world population is about 20 %. Adolescence is a phase characterized by physical and psychological changes, and is the second rapid development period in life after infancy. Wrong eating behaviors and lifestyle habits acquired during adolescence can be permanent in later life and affect people's health throughout life. The sample of the study consists of 1540 people studying in high schools in the city center of Edirne. The data were collected by a questionnaire consisting of 90 questions. International Physical Activity Questionnaire consisting of 7 questions and Eating Behavior Scale consisting of 58 questions were applied in the questionnaire. According to the answers given by the students on the Eating Behavior Scale, 1.2 % were in the category of bad eating behavior, 43.9 % were moderate, 51.8 % were good and 3.1 % were very good. A statistically significant difference was found between students' income groups and eating behaviors (x2=9,032; p=0,029). It is seen that the socio-economic level of students in the high income group is well reflected in their eating habits. A statistically significant difference was found between body mass indexes and eating behaviors of the students (x2=27,808; p=0,001). 21.4 % of the students participating in the research were sufficiently active according to the International Physical Activity Questionnaire.