Hazırlık ve zirve dönemlerinde paletli yüzücülerin fizyolojik performans ve kas gücündeki değişiklikler
The modifications of physiological performance and muscle power of finswimmer at beginning and peak training periods
- Tez No: 157436
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFİNAZ YILDIZ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
6. ÖZET Paletli yüzme sporcuların su içinde sadece kas gücü ve palet yardımıyla ilerlemeleridir. Tek paletle yüzme anlamına gelen bu sporda monopalet kullanılır. Bu çalışmanın amacı; elit paletli yüzücülerin hazırlık ve zirve dönemlerindeki aerobik ve anaerobik performans sonuçlarım karşılaştırarak değerlendirmek ve sezon içerisinde uygulanan antrenman programlarının performansa etkisini incelemektir. Çalışmamıza; Hazırlık döneminde yaşlan 18,5±3,06 yıl, kiloları 71,38±8,42 kg ve boylan 176,38±7,99 cm olan 16 adet elit erkek paletli yüzücü ve yaşlan 16,93±1,83 yıl, kiloları 56,67±5,67 kg ve boylan 165,13±4,87 cm olan 15 adet elit bayan paletli yüzücü, Zirve döneminde ise yaşlan 18,86±2,96 yıl, kiloları 69,5±8,25 kg ve boylan 177,5±7,88 cm olan 14 adet elit erkek paletli yüzücü ve yaşlan 17,25±2,66 yıl, kiloları 55,75±6,1 1 kg ve boylan 167±4,78 cm olan 8 adet elit bayan paletli yüzücü katıldı. Her bir sporcuya, hazırlık ve zirve dönemlerinde sırasıyla; fizik muayene, hematolojik değerlendirme, bilgisayar programlı EKG, solunum fonksiyonu testi, vücut deri kıvrımı ölçümü, antropometrik ölçümler, metabolik kondüsyon testi, izokinetik diz ekstansiyon / fleksiyon kas gücü ölçüm testi, Wingate anaerobik güç ve kapasite ölçümü testi uygulandı. Bulgularımızda, erkek paletli yüzücülerin; derialtı yağ yüzdesi* ve vücut yağının ağırlığında*, solunum fonksiyon testi sonuçlarından PEF* ( 9,63±1,62- 10,34±1,58 ) ve MW** ( 202,82±36,65-224,62±31,54 ) değerlerinde, metabolik test sonuçlarından anaerobik eşik değer kalp hızında* ( 149,93±8,19-160,21±11,14 ) ve solunumsal eşit değerinde ( RQ )** ( 0,82±0,05-0,76±0,03 ), izokinetik diz ekstansiyon/fleksiyon kas gücü testi sonuçlarından R bacak ekstansiyon 607sn hızda* ( 325±44,24-346±50,73 ) ve R bacak fleksiyon 60°/sn hızda** ölçülen %BW değerlerinde ( 228±24,92-257,5±26,8 ) ve Wingate anaerobik güç ve kapasite testi sonuçlarından ise peak power* ve total work* değerlerinde ( 796,52±78,69- 828,62±93,86 ) istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptandı. Bayan paletli yüzücülerimize ait bulgularımızda ise; solunum fonksiyon testi sonuçlarından PEF* ( 6,53±l,05-7,4±0,58 ) ve %PEF* ( 89,75±22,44-107,65±8,42 ) değerlerinde, efor testi 111sonuçlarından EKG dakika nabzında* ( 75±14,6-62,5±12,37 ), metabolik test sonuçlarından anaerobik eşik değer kalp hızında* ( 158,5±9,88-164,5±8,84 ), izokinetik diz ekstansiyon/fleksiyon kas gücü testi sonuçlarından R bacak fleksiyonda total work* ( 1015±82,21-1182±98,8 ) ve L bacak fleksiyonda 3007sn hızda ölçülen %BW* ( 86±23,59-92±17,19 ) ve total work* ( 885±219,24-1049±166,13 ) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler kaydedildi. Sonuç olarak, erkek ve bayan paletli yüzücülerde, hazırlık ve zirve dönemlerinde uygulanan antrenmanlar sonucu; yüzücülerin aerobik ve anaerobik kapasitelerinin ve kas gücü ve performanslarının arttığı saptandı. (* p < 0,05 istatistiksel olarak anlamlı; ** p < 0,01 istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı )
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE MODIFICATIONS OF PHYSIOLOGICAL PERFORMANCE AND MUSCLE POWER OF FINS WIMMERS AT BEGINNING AND PEAK TRAINING PERIODS. Finswimming is a competitive sport. Finswimmers use a fin and their own muscle power to move on water surface or underwater. This sport is swimrning with only one fin, which called monofin. Aim of this study is to compare physiological performance results of the fin swimmers, at“ beginning ”and“ peak ”training periods and to investigate effects of training programs on the aerobic, anaerobic performance and muscle power. At the“ beginning ”training period 16 elite male finswimmers ( Mean ± Standart Deviation ( SD ); 18,5±3,06 years, 71,38±8,42 kg weight, 176,38±7,99 cm height. ) and 15 elite female finswimmers ( Mean ± SD; 16,93±1,83 years, 56,67±5,67 kg weight, 165,13±4,87 cm height ) and at the“ peak ”training period 14 elite male finswimmers ( Mean + SD; 18,86±2,96 years, 69,5±8,25 kg weight, 177,5±7,88 cm height ) and 8 elite female finswimmers ( Mean ± SD; 17,25±2,66 years, 55,75±6,1 1 kg weight, 167±4,78 cm height ) participated in our study. All of subjects submitted to physical examination, hematological investigation, computerised electrocardiography ( ECG ), pulmonary function test with spirometer, skinfold measurements, measurement of maximal oxygen consumption, isokinetic knee extension / flexion muscle power and Wingate anaerobic mucle power tests. As the results of the male finswimmers' tests we found out significantly changes at subcutaneous fat percentage*, body fat weight*, PEF* ( Peak Expiratory Flow ), MW* ( Maximum Voluntary Ventilation ), heart rate ( HR ) at anaerobic threshold*, respiratory quotient** ( RQ ), isokinetic test R leg extension* and flexion** at 60°/s %BW ( Body Weight ), wingate anaerobic peak power* and total work values between 113two training periods. And as a results of female finswimmers we found out significantly changes at PEF*, %PEF*, ECG HR*, HR of anaerobic threshold*, isokinetik test R leg flexion total work* and L leg flexion 300°/s %BW* and total work values between two training periods.. In this study it's demonstrated that aerobic and anaerobic performance and muscle power increase as a responce of the training programs between beginning and peak training periods. ( * p < 0,05 ; ** p < 0,01 ) 114