Kalp yetersizliği olan ve olmayan ventrikül septum defektli sütçocukları ile tamamen sağlıklı sütçocuklarında serum karnitin düzeyleri arasındaki ilişki
The Determination of carnitin levels in infants with congestive heart failure secondary to congenital heart disease
  1. Tez No: 115445
  2. Yazar: TEFİK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY AHUNBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı süt çocukluğu döneminde doğuştan kalp anomalisine bağlı kalp yetersizliğinde serum karnitin düzeylerinin ne derecede etkilendiğini araştırmak ve bunun sonucunda kalp yetersizliği olan KKA'li hastalarda karnitin kullanımının pratik uygulamada bir yarar sağlayıp sağlamayacağını saptamaktır. Yöntem ve gereçler: Çalışmamızda izole VSD tanısı ile izlenen 42 hasta ( 21 kalp yetersiliği olan, 21 kalp yetersizliği olmayan) ve 22 sağlıklı sütçocuğu üzerinde yapıldı. Grup 1; sağlam süt çocuğu, grup 2; kalp yetersizliği olmayan izole VSD'li hastalar, grup 3; kalp yetersizliği olan izole VSD'li hastalar. Grup 1'in yas ortalaması 0.44 yıl, ± 0.22 idi (aralık 0.17-0.92 yıl), 22 olgunun 13'ü kız ( % 59), 9'u erkekti (% 41). grup2'nin yas ortalaması 0.58 ± 0.36 yıl idi (0.08-1.17 yıl), 21 olgunun 9'u kız ( % 42.86), 12'si erkekti (% 57.14), grup 3'ün yaş ortalaması 0.55 ± 0.26 yıl idi (0.15-1.1 yıl), 21 olgunun 8'i kız ( % 38.1), 13'ü erkekti (% 61.9). Gruplar arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark yoktu. VSD çapı grup 2'de ortalama 2.78± 1,23 mm, grup 3'de ortalama 8,68± 4,43 mm idi. 34Bulgular : kalp yetersizliği olan grupta ağırlık ve VYA diğer 2 gruba göre anlamlı derecede düşüktü. Boy açısından gruplar arasında fark saptanmadı (p < 0.05). Kalp yetersizliği olan ve olmayan olgularda doğum kiloları arasında anlamlı fark yoktu (p> 0.05). Kalp yetersizliği olmayan VSD'li grup (grup 2) ile sağlıklı süt çocuğu arasında ağırlıkta bir fark yoktu. Acil karnitin ile serbest / total karnitin oranları her 3 grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi. Serbest karnitin ise kalp yetersizliği olan grupta, hem sağlıklı süt çocuğuna hem de hastalıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p< 0.05). Total karnitin düzeyleri kalp yetersizliği olan VSD'li hastalarda, sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük (p< 0.009), hastalıklı kontrol grubuna göre düşük ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kalp yetersizliği olan VSD'li olgularda kalp yetersizliğinin süresi ortalama 3.62 ± 2.44 ay (1 - 9 ay) bulundu. Kalp yetersizliği süresi ile karnitin düzeyleri arasında bir korelasyon saptanmadı. Sonuç : Serum serbest karnitin düzeyi kalp yetersizliği olan VSD'li grupta, hem sağlıklı süt çocuğuna hem de hastalıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu ( p< 0.05). 35
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, we aimed to determine whether carnitine levels in infants with cardiac failure due to congenital heart defects are changed and the treatment with carnitine improves the cardiac functions. Materials and methods: Forty-two patients with isolated ventricular septal defect (VSD) (21 with cardiac failure and 21 without it) and also 22 healthy infants were included. The groups: Group 1: Healthy infants, Group 2: patients with VSD but without cardiac failure, and Group 3: patients with VSD and cardiac failure. Mean age in Group 1 was 0.44 ± 0.22 year (range 0.17-0.92), 13 out of 22 patients were female, (59%), 9 were male. For Group 2, mean age was 0.58 ± 0.36 years (0.08-1.17 ), 9 out of 21 were female (43%), 12 were male. (57%), and for Group 3, mean age was 0.55 ± 0.26 years (0.15-1.1), 8 out of 21 were female (38%), 13 were male (62%). Age and sex among the groups were similar. The diameter of VSD was 2.78 ± 1,23 mm in Group 2, and 8.68 ± 4.43 mm in group 3. Results: Weight and body surface area were lower in Group 3 than the others. The height was similar among the groups. The birth weight was similar between Groups 2 and 3. The weight between Groups 1 and 2 was similar. Acyl-carnitine level and free/total carnitine ratio were similar among the groups. However free carnitine level in Group 3 was lower than the remaining two 36groups (p< 0.05). Total carnitine level in Group 3 was lower than the level in Group 1(p< 0.009). Although this level was lower than the one in Group 1, the difference was not significant. The duration of heart failure in Group 3 was 3.62 ± 2.44 months (1 - 9 ). The duration was nort correlated with carnitine levels. Conclusion: Serum free carnitine level in the patients VSD and heart failure was significantly lower than the one in both healthy controls and also the patients with VSD but without heart failure ( p< 0.05). 37