Ratlarda P53 inhibisyonunun (pifidrin alfa ile) soğuk prezervasyon sonucu oluşan apoptotik karaciğer hücre injürisi üzerine etkileri
  1. Tez No: 115474
  2. Yazar: BELKIZ AYLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YALÇIN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
72 VI. ÖZET Transplantasyon sonrası erken dönemde greft reddinden sorumlu önemli faktörlerden birisi de transplante edilen organın primer nonfonksiyonudur. Organlar, prezervasyon ve transplantasyon sırasında çeşitli periyotlarda, sıcak ve soğuk iskemiye maruz kalmakta ve bunun sonucunda ortaya çıkan apoptozis de, primer nonfonksiyona neden olmaktadır. P53, DNA injürisinden sonra hücre siklusunu düzenleyen faktörlerden birisidir. Sıcak ve soğuk iskemi esnasında oluşan DNA injürisi, p53 geni ve dolayısıyla p53 proteini aktivasyonuna yol açmakta; p53 proteini de, DNA injürisi kritik seviyeye ulaşınca apoptozisi başlatmaktadır. Biz bu çalışmada, deneysel olarak apopitozisi engellemek için spesifik bir p53 inhibitörü olan pifıdrin a'yı kullandık. Pifidrin a ile, p53'ü inhibe ederek, soğuk iskemiye bağlı oluşan DNA injürisininin neden olduğu apoptozisi engellemeye çalıştık. Çalışmamızda 24 adet rat kullandık. Denekleri iki gruba ayırıp, bir gruba intraperitoneal yolla serum fizyolojik (Grup I), diğer gruba pifidrin a (Grup II) verdik. Her iki gruptaki apoptozis oranlarını 1., 6. ve 24. saatlerde immünohistokimyasal yolla, TÜNEL metodu ile değerlendirdik. Her iki grup arasında 1. saatte anlamlı bir fark yoktu (p=0.116). Altıncı saatte anlamlı (p=0.034), 24. saatte çok anlamlı (p=0.001) fark tespit edildi. Ayrıca her grup, kendi içinde farklı zaman peryotlarındaki apoptozis oranları yönünden karşılaştırıldı. Grup I'de, 1. ve 6. saatler arasında apoptotik hücre oranları yönünden anlamlı bir fark tespit edilmedi (p=0.520). Birinci ve 24. saatlerdeki apoptotik hücre oranları (p=0.001) ile 6. ve 24. saatlerdeki apoptotik hücre oranları (p=0.001) karşılaştırıldığında ise, çok anlamlı istatistiksel fark tespit edildi. Grup II' de, 1. ve 6. saatlerdeki apoptotik hücre oranları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı73 (p=0.119). Birinci ve 24. saatlerdeki apoptotik hücre oranlan arasında (p=0.009) ve 6. ve 24. saatler arasındaki apoptotik hücre oranları arasında (p=0.003) ise çok anlamlı fark tespit edildi. Bu çalışmada; karaciğerde oluşturulan iskemik injüri sonucunda meydana gelen apoptozisin, bir p53 inhibitörü olan pifıdrin a kullanılarak belirgin oranda azaltılabileceğini gördük. Pifıdrin oc'nın, apoptotik hücre ölümüne bağlı primer nonfonksiyonun ve dolayısıyla greft reddinin azaltılmasındaki etkisi, yapılacak daha geniş deneysel ve klinik çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
74 VH. SUMMARY During the early phase after liver transplantation primer graft nonfunction is one of the important factors which is responsible for the graft rejection. Organs are exposed to cold and warm ischemia during and preservation transplantation. Cold and warm ischemia results in apoptosis which causes primer graft nonfunction. Hepatocytes are exposure to apoptosis during cold and warm ischemia. p53 is one of the factors that regulate cell cycle after DNA injury. The DNA injury that exerts during cold and warm ischemia activates the p53 gene and in turn p53 protein. p53 protein leads to apoptosis when DNA injury reaches the critical point. In this experimental study, we used pifithrin a as a specific inhibitor of p53 to prevent apoptosis. We aimed to inhibit apoptosis which is related to DNA injury (that is due to hypothermic ischemia) inhibiting p53 by pifithrin a. In this study we used 24 rats. Animals were divided into two groups. Saline (Group I) and pifithrin a (Group II) were administered to the rats intraperitoneally. The proportion of apoptotic cells in the each group at first, 6th and 24th hr was examined with immunohistochemical method, TUNEL (the trophectodermrminal deoxynucleotidyl transferase (TdT) mediated dUTP nick-end labeling) assay. There was no difference between each group at first hr (p=0.116). At 6th (p=0.034) and 24th hr (p=0.001), significant difference was determined in group I and group H In addition, proportion of apoptotic cells within two groups was compared. The difference was not significant in group I when comparing the first and 6th hr (p=0.52). The comparison of first and 24th hr and 6th and 24th hr, the difference was significant (p=0.001 for both). The difference was not significant in group II when comparing the first and 6th hr (p=0.119). There75 was a significant difference between first and 24th hr (p=0.009) and also 6th and 24th hr (p=0.003) for the comparison of proportion of apoptotic cells. In conclusion, we determined that apoptosis, after liver ischemic injury, by using pifithrin a, an p53 inhibitor, could be able to decrease prominently. We can say that further experimental and clinical studies are necessary to investigate the effect of pifidrin a in the primer graft nonfunction (due to cell death).