Çalışanlarda bel ağrısı
Back pain at office worker
- Tez No: 115516
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
-77- OZET Bel ağrısı toplumda yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir. Erişkinlerin % 80'i yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısından yakınmaktadır. Bel ağrısı; tanı, tedavi giderleri, işgünü ve işgücü kaybı açısından çok önemli bir sağlık sorunudur. Bel ağrısı oluşturan risk etkenleri arasında yaş, cins, fizik kondisyon, kilo, boy, sigara içimi, mesleksel etkiler, psiko-sosyal etkenler sayılabilir. Bu tezde; büro çalışanlarında bel ağrısına neden olan etkenleri sorgulamak amacıyla 250 çalışana anket uygulanmıştır. Çalışanların % 70'i çalışma esnasında bedensel rahatsızlıktan yakınmış olup, rahatsız olanların % 29,5'unu bel ağrısı hissedenler oluşturmuştur. Çalışmamızda; boy uzunluğu, kilo, VKİ, sigara içimi ve iş stresinin bel ağrısı oluşmasında etken olduğu görülmüştür. Çalışanların % 67'si sık sık tekrarlayıcı işler yapmakta, % 83'ü ise iş yerinde stresli bir ortamda çalışmaktadır. Mesai saatlerinin uzun süreli olması ve bu süreyi daha çok oturarak geçirmek zorunda olmalarına rağmen; spor aktivitelerine zaman ayıranlarda, spor yapmayanlara oranla bel ağrısı şikayetlerinde anlamlı bir düşüklük elde edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda bel ağrısı oluşturabilecek risk etkenleri olarak; iş stresi, tekrarlayıcı hareketler, monotonluk, ergonomik olmayan çalışma ortamı ve duruş bozukluğu saptanmıştır.-78- Bel ağrısını azaltmaya yönelik olarak çalışanların; uygun masa ve sandalye seçimi, büro araç ve gereçlerinin doğru ve etkin kullanımı konusunda bilinçlendirilmeleri, iş stresinin önlenmesi veya en alt düzeye indirgenmesi için sosyal aktivitelere katılmalarının sağlanması gereklidir.Ayrıca işverenler ile daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri için uygun zamanlarda ortak zaman paylaşımını arttıracak eğitim ve spor çalışmaları yapılmalıdır. Çalışanlar ve işveren arasındaki iletişimin olumlu olması, hem iş verimini arttıracak hem de başta bel ağrısı olmak üzere bedensel rahatsızlık görülme sıklığını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
-79- SUMMARY Back Pain is one of the most prevalent medical disorders in societies. 80 % of adults experience back pain in some time of their life time. Back pain is a very important health problem for diagnosis, cost of healing, loss of working days & working power. The risk factors associated with back pain may be age, sex, weight, height, cigarette smoking, occupation, or psychologic factors. In this Study, to find out the factors that effect the back pain among the office workers, 250 workers have been questioned via our poll. 70 % of workers reported that they experienced physical problems while working. And 29,5 of them reported that their problems were about back pain. Our study showed that height, weight, bmi, cigarette smoking & occupational stress are important risk factors for back pain. 67 % of workers frequently make repetitive jobs. 83 % of them have occupatioanal stress. Although they have prolonged working hours & have to spend most of theese hours by sitting, the ones who participate in sports activities have little problems associated with back pain than the others who do not. We concluded that during work time, occupational stress, repetitive or monotonous jobs, nonergonomic working enviroment & wrong posture are risk factors associated with back pain. To minimize the risks of back pain, workers must choose the proper chairs & tables ; they must be aware of right & effective-80- usage of office tools and also to decrease the occupational stress, they must participate in social activities. To maintain a positive relation with the employers, some sports & educational activities should be held in certain times in which both workers & employers take part. A positive relation between workers & employers not only increases the working productivity but also decreases the physical problems, especially the back pain.