Stres ve stresle başa çıkma yöntemleri : Bir alan uyugulaması
Stress and methods of stress management: A field study
- Tez No: 115517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
-105- OZET Bu çalışma genel olarak sağlık, özel olarak da iş sağlığının korunması ve uygun düzeye getirilmesi için gerekli görülen durum değerlendirmelerine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada işçi ve memurlar da çalışma ortamında iş-stres ilişkileri, stresin nedenleri, sonuçlan, başa çıkma yöntemleri incelenmiştir. Araştırma 02.05.2001-30. 1 1.2001 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada anket formu ile veri toplanmıştır. Anket formunun ilk bölümünde tanıtıcı bilgiler, ikinci bölümünde stres faktörleri, üçüncü bölümünde stresle başa çıkma yöntemleri ile ilgili değerlendirme formları yer almaktadır. Anket formlarını işçi ve memurların iş saatleri içinde ve kendilerinin cevaplaması istenmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, yüzdelik hesaplar ve ortalamalar arası farkın önemlilik testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılanların büyük bir kısmı yaptıkları işin sağlıklarını tamamen veya kısmen etkilediğini, stresten dolayı iş değiştirmeye olumsuz baktıklarını, stressiz bir hayatın olabileceğine inanmadıklarını belirtmişlerdir. Yeterli araç-gereçten yoksun olma, iş yoğunluğu, bir işi belirli bir sürede bitirme zorunluluğu, çalışma ortamında ısıtma ve aydınlatmanın kötü olması, rolle ilgili sorumluluk ve bunların yoğunluğu, görev ve yetkilerdeki dengesizlik, örgütsel amaç ve politikalara yeteri kadar uyulmadığı duygusu, yükselme olanaklarının adaletsiz-dengesiz oluşu, mesleğin statüsünün düşük olması konularım stres yaratan faktörler olarak belirtmişlerdir. Yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, uyuma isteği ve yersiz telaş konularım stres belirtisi olarak belirtmişlerdir. İşe gitmede isteksizlik, izin ve rapor alarak işten uzaklaşma isteği konularını stresin performansa etkisi olarak belirtmişlerdir.-106- Kısaca stres, vücuda yüklenen herhangi bir özel olmayan isteme karşı vücudun tepkisi olarak tanımlanmaktadır. Stres, olumlu ya da olumsuz duygular yaşamamıza neden olabilir. Sonuç olarak bu çalışmada şu sorulara cevap aranmıştır. 1. Stres nedir? 2. Kimler streslidir? 3. Örgütsel stresin sebepleri nelerdir? 4. Örgütsel stres nasıl önlenir? 5. Stres yönetimi nedir?
Özet (Çeviri)
-107- SUMMARY This study was carried out with the aim of application of state assessment which could help towards protection of health state and of occupational health and bringing this up to optimal level. Causes and conclusions of stress, managing of stress, and relations work and stress on workers and civil servants in work environment was investigated in this study. The research was applied between the dates 02.05.201 / 30. 1 1.2001 The data has been collected in the research by the interview method. In the first part of the poll introductive information took place. The second part dealt with the problems caused by work conditions, and managing methods of stress evaluation forms are placed in the third parts. The civil servants and workers were asked to answer the questionnaire during work hours and they were kindly requested to answer the questions themselves demanding no help from any other. The data obtained were evaluated byusing the student's T test and significance between percentages. Many people who are included to research had stated that the job of being their work affect completely (or partly) their health. Changing of the work because of the stress had been a view of negative by these workers. Because, they don't believe a life which is for away from the stress. However, they had expressed that the teaching job is exactly or partly with the stress. The subjects that lacking adequate material and supplies, necessity of finishing a work at a designated time, bad lighting and heating in the working environment heavy responsibility deal with the job, not being considered important by a lot of people had been determined by the workers much the causes of stress. The subjects that changing work programmers, in quality of duty and authority, the sensation of not enough adjusting to organizational goals and policies, qualities and injustices advancing, at management, the low status of occupation, political interference and pressure to create more stress.-108- Workers had determined smoking, while female had determined the tiredness, the sleeplessness, aching of head, anxiety, the desire of sleeping factors much more as the stress symptoms. Workers had determined unwilling to go to work, to go far away with getting permission or getting report factors much effects of stress. Shortly stress is defined as a neutral physiological phenomenon, in terms of the nonspecific response of the human body to any demand. Stress might be positive or negative, stimulus or threat. In conclusion, this study is intended to provide answers to the following questions: 1. What is stress? 2. Who is stressed? 3. What are the causes of stress in organization? 4. How prevalent is stress in organization? 5. What is stress management?